Zihinsel engelli çocuğu olan anne ve babaların depresyon ve umutsuzluk düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of depression and hopelessness levels of the parents of mentally disabled children
  1. Tez No: 450022
  2. Yazar: FATMAGÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın temel amacı zihinsel engelli çocuğu olan anne ve babalardaki depresyon ve umutsuzluk belirti düzeylerinin karşılaştırılmasıdır. Zihinsel engelli çocuğa sahip anne babaların depresyon ve umutsuzluk belirti düzeylerinin çocuğa ait cinsiyet, yaş, özür grubu ve kardeş sayısı ile anne babalara ait yaş, cinsiyet, eğitim ve gelir durumları gibi değişkenlerle ilişkisi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 70 anne ve baba oluşturmakta olup katılımcıların 35'i kadın 35'i erkektir. Örnekleme alınan anne ve babalara“Aile Bilgi Formu”ile birlikte“Beck Umutsuzluk Ölçeği”ve“Beck Depresyon Envanteri”uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this study is to compare the depression and hopelessness levels of the parents of mentally disabled children. We evaluated the effects of children's gender, age, disability type, sibling number and parent's age, gender, education and socioeconomic status on the depression and hopelessness levels of mentally disabled children's parents.