Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yaşayan 35-65 yaş arası menopoza girmiş kadınlarda depresyon düzeyi, menopoz semptomlarının psikolojik sağlamlık ile ilişkisi ve sosyo demografik özelliklerin incelenmesi
The level of depression and the effect of socio-demographic characteristics on women with menopause, relationship between menoposis symptoms and psychological stability aged betwen 35 and 65
  1. Tez No: 450025
  2. Yazar: PELİN GÖZÜTOK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmanın amacı, menopoza giren 200 gönüllü kadının depresyon düzeyi, psikolojik sağlamlık, menopoza karşı tutumları ve sosyo - demografik özelliklerinin depresyon üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Etkisi araştırılan sosyo - demografik özellikler, yaş, menopoza girme yaşı, eğitim durumu, medeni durum, çocuk sayısı, menopoza girme şekli, meslek, yaşanılan sıkıntılara karşı destek alma durumu, daha önce psikiyatrik hikaye olup olmaması, menopozal dönemde herhangi bir sıkıntı yaşayıp yaşanmama durumlarıdır. Araştırmanın örneklemi, 36-65 yaş arası Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yaşayan farklı menopoz evrelerindeki 200 gönüllü kadından oluşmaktadır. Araştırmada, ''Beck Depresyon Envanteri'', ''Had Depresyon Ölçeği'', ''Yılmazlık Ölçeği'', ''Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmaya katılacak olan kadınlara araştırma hakkında bilgi verilerek, envanter sonuçlarının gizli tutulacağı söylenmiştir. Araştırmaya katılan her kadına onam formu imzalatılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20 paket programına girilerek istatistiksel analizler yapılmıştır. Menopoz semptomlarının somatik şikayet şiddetlerine, psikolojik şikayet şiddetlerine, ürogenital şikayet şiddetlerine göre yılmazlık ölçeği alt ölçekleriyle ilişkisi araştırılmıştır. Menopoz semptomları değerlendirme ölçeği sonuçlarının (somatik şikayet şiddetlerine, psikolojik şikayet şiddetlerine, ürogenital şikayet şiddetleri) yılmazlık ölçeği alt ölçekleriyle ilişkisi arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. İncelenen sosyo-demografik özelliklerden, yaşanılan sıkıntılara karşı destek alma durumu, daha önce psikiyatrik hikaye olup olmaması, menopozal dönemde herhangi bir sıkıntı yaşayıp yaşanmama durumları depresyon ve anksiyete ile ilişkilidir. Anahtar Kelimeler : Menopoz, Depresyon, Psikolojik Sağlamlık, Menopoz Semptomları, Cerrahi Menopoz, Doğal Menopoz.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to research the depression level, relationship between menoposis symptoms of socio-demographic chracterictics on 200 voluntarily participated women. In contrast, this study is conducted with women selected from a normal population. The socio-demographic characteristics included in the study are age, menopause starting age, education level, marital status, number of children, type of menopause initiation, occupation, the supportive status of the suffering experienced, the previous psychiatric history, and any difficulties in the menopausal period. The sample of the study is 200 volunteers aged between 35 and 65 and live in Gelibolu (Çanakkale, Turkey). The study used“Beck Depression Inventory”, ''Resilience Scale'', ''Menopouase Rating Scale'',“Hospital Anxiety and Depression (HAD) Scale”methods. The participants were informed about the study and the confidentiality/privacy of the results. Each participant was requested to sign a consent form. The data were analyzed with SPSS 20 software. Findings revealed no statistically significant difference between menopause starting age and type of menopause initiation according to HAD-A (anxiety), HAD-D (depression) ve Beck depression scale ratings. There was no significant difference between subscales of the menopausal symptoms assessment scale (somatic complaints severity, severity of psychological complaints, severity of urogenital complaints) subscales.Depression and anxiety are related to the socio-demographic features examined, the supportive status of the suffering experienced, the previous psychiatric history, and any difficulties in the menopausal period. Key Words : Menopause, Depression, Surgical Menopause, Natural Menopause