Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı firmalarda çalışan Türk yöneticilerin kültürel farklılık algıları
Cultural differences of Turkish administrators working in foreign companies operating in Turkey
  1. Tez No: 450026
  2. Yazar: YAĞMUR KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, Türkiye'de faaliyet gösteren İsviçre Firması SGS'de çalışan Türk yöneticilerin kültürel farklılık algılarını belirlemek maksadıyla anket uygulamasıyla gerçekleştirilmiştir. İnsanları birbirinden ayıran kültürel niteliklerin tamamına kültürel farklıklık denilmektedir. İnsanlar kültür yardımıyla içinde yaşadığı topluma ayak uydurabilmektedir. Her toplumun kültürü özgün niteliklerden oluşmaktadır. Sahip olunan değerler, normlar, kültür, diğer kültürlerle benzerlik göstermeyebilir. Küreselleşme, en genel en basit anlamıyla teknolojinin gelişmesi, Uluslararası ticari faaliyetlerin artması, vb. gibi nedenlerle dünyanın bütünleşmesi, birbirine yakınlaşması anlamına gelmektedir. Ülkeler bazı durumlarda ülkelerine yabancı yatırımları çekebilmek veya uluslararaası pazarlarda yeni pazarlara girebilmek yada yaratmak adına bazen yabancı ülkelerde firma kurabilmektedir. Bu gibi birçok neden sayesinde firmalar yabancı ülkelerde hizmet vermeye çalıştıklarında kültürel bakımından birçok farklılık ortaya çıkmaktadır. Kültürel şok geçiren yöneticilerin geri dönmesi gibi bir çok sorun ortaya çıkabilmektedir. Araştırma SGS firmasında hizmet veren 100 orta düzey yönetici ile gönüllü olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma elde edilen sonuçlar genel ölçek puanın 3,96±0,85 olduğu görülmektedir. Anahtar Kelimeler : Kültür, Kültürel Farklılık, Kültürel Farklılık Algıları
Özet (Çeviri)
This research was conducted by conducting a survey to determine the cultural diversity perceptions of Turkish managers working in the Swiss Company SGS operating in Turkey. Cultural differences that distinguish people from each other are called cultural differences. People can live collectively with the help of culture. Each society's culture is made up of original qualities. Values, norms, culture, may not be similar to other cultures. Globalization, the development of technology in its simplest terms in general terms, the increase of international commercial activities, etc. The reason for this is that the integration of the world, for example, is the convergence of the two. In some cases, countries can establish firms in foreign countries in order to attract foreign investments to their countries or to gain access to new markets in international markets. Because of these many reasons, there are many cultural differences in the way firms try to serve in foreign countries. Key Words : Culture, Cultural Difference, Perceptions of Cultural Difference