Evlilik doyumunun, eş desteği, evlilik iletişim şekilleri ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisi
The relationship of marriage satisfaction with spouse support, marital communication patterns and psychological well-being
  1. Tez No: 450027
  2. Yazar: FUNDA DARCAN AYER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ŞÜKRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı, evlilik doyumunun, eş desteği, iletişim şekli ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisini incelemektir. Araştırmada evlilik doyumunun, eş desteği, iletişim şekli, psikolojik iyi oluş ve demografik değişkenler ile anlamlı bir ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmaya 348 kadın ve 148 erkek olmak üzere toplam 496 birey katılmıştır. Bakıldığında anketin hepsini cevaplayan ve çalışma grubunu oluşturan kişi sayısı 100 kadın ve 80 erkek olmak üzere toplam 180 kişidir. Araştırmaya katılan evli bireylerin evliliklerinden aldıkları doyumu ölçmek için Evlilik Doyum Ölçeği, algılanan eş desteğini ölçmek için Eş Destek Ölçeği, eşleri ile kurdukları iletişim şeklini belirlemek için İletişim Şekilleri Ölçeği, psikolojik iyi oluş düzeylerini ölçmek için Psikolojik İyi Olma Ölçekleri Kısa Formu ve kendilerine ilişkin bilgilere ulaşmak için hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örnek t Testi, Varyans Analizi, Robust Welch Analizi, Korelasyon Analizi, Tukey Testi ve Tamhane kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, evlilik doyumu ve eş desteği arasında güçlü pozitif bir ilişki saptanırken, evlilik doyumu ve psikolojik iyi oluş arasında zayıf bir pozitif ilişki bulunmuştur. Algılanan eş desteği ile evlenme biçimi arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Evlilik doyumunun evlilik süresine göre anlamlı olarak farklılaştığı bulgular arsında yer almış ve bu ilişkiler detaylı tablolar ve açıklamalarla ifade edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Evlilik Doyumu, Eş Desteği, İletişim Şekli, Psikolojik İyi Oluş
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research the relationship of marriage satisfaction with spouse support, marital communication patterns and psychological well-being. This research aims to determine whether marriage satisfaction has a meaningful relationship with spouse support, marital communication patterns, psychological well-being and demographic variables. A total of 496 individuals consisted of 348 females and 148 males participated in this study. However, when we deal with all answers to the questionnaire and the number of people in the study group, a total of 180 individuals consisted of 100 females and 80 males participated. Marital Satisfaction Scale' to measure marriage satisfaction, 'Spousal Support Scale' to measure the perceived spouse support, 'Communication Patterns Scale' to determine the pattern of their communication with their partners, 'Psychological Well-Being Scale Short Form' to quantify the levels of psychological well-being and 'Personal Information Form' developed by the researcher to get personal informations of the participants were employed. In data analysis, Independent Samples T-Test, Varyans Analysis, Robust Welch Analysis, Correlation Analysis, Tukey Test and Tamhane were used. According to the research results, marriage satisfaction and spouse support have a strong positive relationship whereas marriage satisfaction and psychological well-being have a weak positive relationship. There isn't a significant difference between perceived spouse support and the type of marriage. It has been discovered that marriage satisfaction changes according to duration of the marriage and these relationships are expressed with detailed tables and explanations. Key Words : Marriage Satisfaction, Spouse Support, Communication Pattern, Psychological Well-Being.