Lise öğrencilerinin dijital bağımlılıklarının incelenmesi: Ankara ili Çankaya örneği
Investigation of high school students digital addiction: City of Ankara, sample of Çankaya county
  1. Tez No: 450084
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇUKURLUÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin dijital bağımlılık düzeylerini ortaya koymak ve bu bağlamda cinsiyet, yaş, okul türü, sınıf düzeyi, başarı düzeyi, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve gelir düzeyi gibi bağımsız değişkenlerinin öğrencilerin dijital bağımlılıklarında anlamlı bir farklılığa neden olup olmadığını incelemektir. Genel tarama modeline göre gerçekleştirilen bu araştırmada, 828 kişiden elde edilen veriler kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu ve Oyun Bağımlılığı, Sosyal Medya Bağımlılığı ve Günlük Hayata Etki isimli boyutları olan Dijital Bağımlılık Ölçeği ile veriler toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Dijital Bağımlılık Ölçeği geneli ve alt boyutlarının hepsi cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılık göstermektedir. Dijital Bağımlılık Ölçeği geneli için erkeklerin bağımlılık düzeyi ortalaması, kızların bağımlılık düzeyinden yüksektir. Dijital Bağımlılık Ölçeği Oyun Boyutu ve Sosyal Hayata Etki Boyutu için erkeklerin ortalaması kızlardan daha yüksek iken, Sosyal Medya Boyutu için kızların bağımlılık düzeyi erkeklerin bağımlılık düzeyinden anlamlı derecede daha yüksektir. Dijital Bağımlılık Ölçeği geneli ve alt boyutları yaş gruplarına göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. Dijital Bağımlılık Ölçeği geneli ile Dijital Bağımlılık Ölçeği Sosyal Medya Boyutu okul türüne göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken, Oyun Boyutu ve Sosyal Hayata Etki Boyutu anlamlı düzeyde farklılık göstermemektedir. Dijital Bağımlılık Ölçeği geneli ile alt boyutlardan hiçbiri sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Dijital Bağımlılık Ölçeği Oyun Boyutu için; bir zayıf ve belge almayan öğrencilerin oyun boyutu bağımlılık düzeyi Teşekkür Belgesi, Takdir Belgesi ve Onur Belgesi alan öğrencilerin ortalamasından anlamlı derecede daha yüksektir. Anahtar Kelimeler : Dijital Bağımlılık, Sosyal Medya Bağımlılığı, Dijital Oyun Bağımlılığı, İnternet Bağımlılığı, Cep Telefonu Bağımlılığı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; high school students reveals digital addictive levels and gender in this context, age, type of school, grade level, achievement level, maternal education level, parental education status and independent variables such as the level of income is to examine whether students or not they are causing a significant difference in digital addiction. The study was carried out in accordance with general screening model, the data obtained from 828 individuals. Personal Information Form and Game Addiction, Social Media Addiction and Dependency Scale Digital data is the Daily Life Effect sizes were collected. According to the survey, all of the general and sub – dimensions Digital Addiction Scale varies significantly by gender. Digital Addiction Scale dependence of the average level of men in general is higher than the level of dependency of the girl. Digital Addiction Scale Size of the game and is higher than the average of males and females for Social Life Size Effects, Social Media Size daughter of dependency level is significantly higher than the level of dependence on men. Digital Addiction Scale does not differ significantly according to age groups in general and sub – dimensions. Digital Addiction Digital Addiction Scale Size Scale Social Media showed significant differences according to the type of school in general, Games and Social Life Size Effect Size does not differ significantly. None of the dimensions of the overall Digital Addiction Scale does not differ significantly according to grade level. Digital Addiction Scale Size of the game; one student of the game weak and the document size, level of dependency Certificate of Appreciation, Appreciation Certificate and Certificate of Honor areas is significantly higher than the average student. Key Words : Digital Addiction, Social Media Addiction, Digital Game Addiction, Internet Addiction, Cell Phone Addiction.