Grafik tasarım eğitiminde tipografik anlatım yollarının öğrenci başarısına etkisi
The effect of typographic expressional ways on the success of student in graphic design education
  1. Tez No: 450088
  2. Yazar: TOURADJ FASHANDAKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABBAS KETİZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, grafik tasarımda tipografik anlatım yolları eğitiminin önemi ve bunun öğrenci ürünlerine etkisini konu almaktadır. Araştırmada Tipografik anlatım yolları üzerine bir literatür taraması yapılmış, uygulamada en sık rastlanan yöntemlerin tesbiti için uzman görüşleri alınmış, eğitim süreci programları içerilerine uyumluluk yönü ve tipografik elemanların diğer görsel unsurlarla ilişkisel tasarım ile ilgili 5 kategoride uzman görüşleriyle sınıflandırma ve adlandırma yapılmıştır. Araştırmada tek grup ile öntest sontest deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2014-2015 eğitim-öğretim yılında Azad Üniversitesi Tahran-İran Grafik ve Mimarlik Fakültesi Görsel İletişim Anadalı“Proje Uygulaması”dersi alan 4. sınıf öğrencileri (10) oluşturmuştur. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerden yararlanılmıştır. Ölçek olarak araştırmacı tarafından grafik tasarım alanının temel unsurları esas alınarak uzman görüşleri ile ürün değerlendirme formu geliştirilmiştir. Deney grubunun ön test-son test puanları arasında fark olup olmadığını belirlemek için öğrenci ürünlerine etkilerine incelemek üzere hazırlanan ürün değerlendirme ölçeği, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Nitel veriler için içerik analizi yapılmış, içerik analizi ayrıntılı biçimde sayısal kodlar verilerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerine göre yapılan uygulamalar sonucunda deney grubu öğrencilerinin grafik tasarımda tipografik anlatım yolları eğitimi sonrasındaki öğrenci ürünlerinde yeterlik düzeyinde artış olduğu görülmektedir. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilerden yola çıkarak gelecekte yapılacak araştırmalara ve uygulamalara yönelik öneriler geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tipografik, tipografi, grafik eğitimi, grafik tasarım, yazı, harfleme,
Özet (Çeviri)
This study is about the importance of education of typographic expressional ways in graphic design and the effect of it on student products. In the research, a literature review has been carried out on the Typographic expressional ways, the opinion of experts has been taken to determine the methods happening the most often in practice, and classification and denomination have been performed by the opinion of experts in 5 categories concerning the compatibility way into the programs of educational process and the relational design with typographic elements and the other visual factors. Single group pretest posttest experimental design has been used in the research. The study group of the research has been constituted by the fourth class students (10) attending“Project Application”course in Azad University Tehran – Iran Faculty of Graphic and Architecture Department of Visual Communication in 2014- 2015 Academic Year. Qualitative and quantitative methods have been benefitted in the research. Product evaluation form has been developed basing on the basic elements of graphic design field by the researcher as scale with the expert opinions. In order to determine if there is any difference between the pretest posttest test points of the experiment group, the product evaluation scale which was prepared to investigate its effects on the products of student“Wilcoxon Marked Desks Test”has been used. Content analysis has been carried out for the qualitative datum. Content analysis has been performed by giving numerical codes in detail. As the result of applications carried out in accordance with the research datum, it is understood that there is increase at the level of competence of student products after the typographic expressional ways education in graphic design of the experimental group students. Based upon the data obtained as the result of research, suggestions have been developed for the researches and application to be carried out in the future. Key Words : Typographic, typography, graphic training, graphic design, text, lettering,