Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5 yaş çocukların mizaç, sosyal yetkinlik özellikleri ile çaba sarf ederek kendini denetleme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The study of relation between temper, social competence features and effortful self-regulation abilities of 5-year-old preschoolers
- Tez No: 450098
- Danışmanlar: PROF. DR. F. ABİDE GÜNGÖR AYTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma anaokuluna devam eden 5 yaş çocuklarının mizaç, sosyal yetkinlik özellikleri ve çaba sarf ederek kendini denetleme becerisi arasında ilişki olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Ayrıca cinsiyet, kardeş sayısı, anne babanın öğrenim, meslek ve gelir durumu faktörlerinin mizaç, sosyal yeterlilik özellikleri ve çaba sarf ederek kendini denetleme becerisi üzerine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma için Ankara'nın Keçiören ilçesine bağlı 5 bağımsız anaokuluna devam eden 5 yaş grubu çocuklardan 18 kız 22'si erkek olmak üzere toplam 40 çocuk seçilerek örneklem oluşturulmuştur. Araştırmaya katılan çocukların annelerine“Çocuklar İçin Kısa Mizaç Ölçeği”, öğretmenlerine“Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 Ölçeği”, çocuklara ise“Çaba Sarf Ederek Kendini Denetleme Bataryası”uygulanmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda çocukların mizaç, sosyal yetkinlik özellikleri ve çaba sarf ederek kendini denetleme becerisi arasında bir ilişki olmadığı ancak çocuğun sosyal yetkinlik özelliği ile annenin meslek sahibi olma faktörü arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Meslek sahibi olmayan annelerin çocuklarının sosyal yetkinlik toplam puanının meslek sahibi olan anne gruplarına göre anlamlı derecede düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca çocukların çaba sarf ederek kendini denetleme becerisi ile kardeş sayıları arasında da anlamlı bir ilişki olduğu, kardeşi olmayan çocukların çaba sarf ederek kendini denetleme puanının iki veya daha fazla kardeşi olanlara göre anlamlı derecede düşük olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Mizaç, Sosyal Yetkinlik, Çocuk GeliĢimi,
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to find out whether there is a relation between temper, social competence features and effortful self-regulation abilities of 5-year-old preschoolers. Further, it has been researched if factors such as gender, number of siblings, parents' education, occupation and income have an effect on temper, social competence features and effortful self-regulation abilities of preschoolers. Sampling of the study consists of 40 5-year-old preschoolers (18 female and 22 male) attending 5 different preschools located in Kecioren district of Ankara. Mothers of the preschoolers participating in the study have been given 'Short Temperament Scale for Children' and their teachers have been given 'Social Competence and Behaviour Assessment Scale-30' and finally the preschoolers have been given 'Effortful Self-Regulation Battery'. In the light of the data obtained through these tests it has been suggested that there is no relation between temper, social competence features and effortful self-regulation ability of 5-year-old preschoolers; however, the meaningful relation between child's social competence feature and the factor of mother's having a profession has been put forward. It has been revealed that total score of social competence of the mothers who did not have a profession significantly outweighed the score of mothers who have a profession. Moreover, it has been ascertained that there is a meaningful relation between effortful self-regulation ability of children and the number of siblings. The score of children who have no siblings have been relatively low compared to the scores of children who have two or more siblings. Keywords : Temper, Social Competence, Child Development,