Beş ve altı yaş çocuklarının duygu düzenlemesinde çocuk mizacıyla anne davranışları arasındaki etkileşimin incelenmesi
An investigation of interaction between child temperament and mother behavior in emotion regulation of five and six years old children
- Tez No: 479313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFÜ İLGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma beş ve altı yaş çocuklarının duygu düzenlemesinde çocuk mizacıyla anne davranışları arasındaki etkileşimin incelenmesini ve bu çerçevede; çocuğun duygu düzenleme becerilerinin desteklenmesinde annenin etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma grubunu İstanbul ili Avcılar, Beylikdüzü ve Küçükçekmece ilçelerindeki okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 5-6 yaş grubu 551 çocuk ve bu çocukların anneleri oluşturmaktadır. Araştırmada çocukların ve annelerin demografik bilgilerini elde etmek için“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların duygu düzenleme becerilerini ölçmek için“Duygu Düzenleme Ölçeği”, çocukların olumsuz duygu durumlarında annelerinin verdikleri tepkileri incelemek amacıyla“Çocuğun Olumsuz Duygusuyla Başa Çıkma Ölçeği”ve çocuğun mizacını incelemek amacıyla“Kısa Mizaç Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, çocukların mizaçları, cinsiyete, doğum sırasına, kardeş sayısına ve anne öğrenim düzeyine göre farklılık gösterirken (p0,05). Annelerin çocukların olumsuz duygusuyla başa çıkma stratejileri çocuğun doğum sırasına, kardeş sayısına, anne evlenme yaşına, anne öğrenim düzeyine ve anne çalışma durumuna göre farklılık gösterirken (p0,05). Çocukların duygu düzenlemeleri, çocuğun cinsiyetine, kardeş sayısına, aile tipine, anne yaşına, anne evlenme yaşına ve anne öğrenim düzeyine göre farklılık gösterirken (p0,05). Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlara göre, duygu düzenleme ile çocuğun mizacı ve anne davranışları arasında sıkı ilişkiler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims investigate the interaction between child's temperament and mother's behaviors in the emotional regulation of five and six year old children, and revealing the influence of the mother in promotion of the child's emotional regulation skills in this context. The research group of this study consists of 551 pre-school children and their mothers who live in İstanbul city and Avcılar, Beylikdüzü and Küçükçekmece districts. In this study, in order to obtain demographic information of children and their mothers“The personal information form”; to measure children's emotion regulation skills,“Emotion Regulation Checklist”; to examine the mothers' reactions during child's negative emotional situations“Coping with Children's Negative Emotions Scale”and to examine the disposition of the child“Short Temperament Scale ”have been used. According to the results of the research, the temperament of children varies by sex, birth order, number of siblings and education level of mother (p0,05). The mothers' strategies to cope with children's negative emotions differ according to the child's birth order, the number of siblings, the age of the mother's marriage, mother education levels (p0,05). The gender of the child, the number of siblings, the type of family, mother education levels, the age of the mother and her age of marriage plays role in emotion regulation level of the child (p0,05). According to the results obtained from the research findings, it has been seen that there is a close relationship between emotion regulation of the child and their temperament and their mother's behavior.