Otluk ve gidefi dağlarının (Akseki) flora ve vejetasyonu
  1. Tez No: 67971
  2. Yazar: AHMET DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HAYRİ DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 385
Özet
OTLUK VE GİDEFİ DAĞLARININ (AKSEKİ) FLORA VE VEJETASYONU (DOKTORA TEZİ) AHMET DURAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1997 ÖZET Bu çalışma Otluk ve Gidefi Dağları'nın Flora ve Vejetasyonu üzerine yapılmıştır. Üç yıl devam eden arazi çalışmaları sonunda 98 familya, 483 cins ve bu cinslere ait 1016 tür ve tür altı seviyede takson belirlenmiştir. Alanımızdaki endemik tür sayısı 158 (%15.6)'dır. Florayı oluşturan 1016 taksondan 353'ü (%34.8) Akdeniz, 86'sı (%8) İran-Turan ve 35'i de (3.4) Avrupa- Sibirya elementidir. 542 (%53.3) taksonun ise ya fitocografik bölgesi bilinmemektedir, ya da çok bölgelidir. Bu sayıya katılmayan dört takson da bilim dünyası için yenidir. Araştırma alanının vejetasyonu Braun-Blanquet metoduna göre çalışılmıştır. Alandaki vejetasyon çalışmaları orman, step, kaya ve hareketli kaya formasyonlarında yapılmış olup toplam dokuz birlik ve üç alt birlik tanımlanmış ve sınıflandırılmıştır. Hareketli kaya vejetasyonunu temsil eden birlik hariç, diğerleri yenidir. Bilim kodu : 401.03.00 Anahtar kelimeler :Flora Vejetasyon, Sintakson, Antalya Türkiye Sayfa Adedi : 369 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Hayri DUMAN
Özet (Çeviri)
ii FLORA AND VEGETATION OF OTLUK AND GİDEFİ (AKSEKİ) MOUNTAINS (Ph.D. Thesis) GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT This research covers the flora and vegetation of Otluk and Gidefi Mountains. At the end of research which continued for three years. 98 families, 483 genera and 1016 taxa were obtained. In this area the number of endemic taxa is 158 (15.6%). 353 (34.8 %) taxa of 1016 that constitutes the flora belong to the Mediterranean phytogeographic region, and similarty 86 (8,4 %) taxa belong to the Irano-Turanian and 35 (3.4 %) taxa belong to the Euro-Siberian phytogeographic region. The phytogeographic region of 542 (53.3%) taxa is either unknown or cosmopolid. Four taxa are new to secience wich are not included to the number of taxa yet The vegetation of research area is investigated according to the method of Braun-Blanquet. The vegetation research has been done in forests, steppe, rupikol and scree area. At the research, totally nine associations and four subassociations were identified and classified. All associations are new expect the are that represents scree vegetations. Science code : 401.03.00 Key words Page number Adviser Flora, Vegetation, Syntaxon, Antalya, Turkey. 369 Dr. Hayri DUMAN