Öğretmen adaylarının öz-düzenleme yaklaşımlarının çalışma becerileri ve akademik başarılarına etkisinin incelenmesi
An investigation of the effects of self-regulatory modes on pre-service teachers' study skills and academic achievment
  1. Tez No: 450112
  2. Yazar: ÖZGÜR MURAT ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAHİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarına ait öz-düzenleme yaklaşımlarının ders çalışma becerileri ve akademik başarılarına olan etkisini ilişkisel bir model ile incelemeye yöneliktir. Öğrencilerin sahip olduğu öz-düzenleme yaklaşımlarının çalışma becerileri ve akademik başarıları arasındaki doğrudan ve dolaylı etkilerinin belirlenebilmesi için betimsel nicel yol analiz deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 1209 öğretmen adayından oluşturmaktadır. Veriler 2014-2015 akademik yılı bahar döneminde öğretmen adaylarından toplanmıştır.“Hareket ve Değerlendirme Ölçeği”ve“Çalışma Becerileri Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Öğrencilerin akademik başarıları ise öğrenci bilgi sisteminden elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS 13.0 ve AMOS 21.0 istatistik yazılımı aracılığı ile analiz edilmiştir. Ölçeklerin uyarlama işlemleri sonrasında“Değerlendirme Ölçeği”8 madde,“Hareket Ölçeği”9 maddeden oluşmuştur.“Çalışma Becerileri Ölçeği”ise 5 boyut ve 21 maddeden oluşmuştur. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının hareket yaklaşım puanlarının değerlendirme yaklaşım puanlarına göre daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının öz-düzenleme yaklaşımları ile çalışma beceri puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğretmen adaylarının çalışma beceri puanları ile hareket yaklaşımı arasında orta, değerlendirme yaklaşımı ile düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Tüm sınıf düzeylerinde öğretmen adaylarının sahip olduğu hareket yaklaşımının not alma, hafızada tutma ve sınava hazırlanma becerileri üzerinde doğrudan bir etkisi görülmüştür. Öz-düzenleme yaklaşımlarından hareket yaklaşımının akademik başarı üzerinde düşük düzeyde, değerlendirme yaklaşımının ise akademik başarı üzerinde ihmal edilebilir düzeyde dolaylı bir etkisi saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara dayanarak kamu ve özel üniversitelerin öğrenci destek hizmetlerine, öğretmen adaylarına ve bu alanda araştırma yapan araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Çalışma Becerileri, Öz-düzenleme, Öz-düzenleme Yaklaşımları
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a correlational model that reflects the effects of self-regulatory modes on pre-service teachers' study skills and academic achievement. Quantitative descriptive research design using path analysis was used to reveal the direct and indirect effects of students' self-regulatory modes on study skills and academic achievement. Sample of the study is 1209 pre-service teachers enrolled in Ereğli Faculty of Education, Bülent Ecevit University. Data were collected at Spring semester in 2014-2015 academic year. Participants' self-regulation modes, study skills and Grade Point Averages (GPA) were analyzed by path analysis methods.“Loco-motion and Assessment Scales”and“Study Skills Scale”were used by data collection instrument, and also GPA scores of pre-service teachers' were obtained from university administration. Data were analyzed by SPSS and AMOS statistical software. Adapted .“Loco-motion and Assessment Scales”have 8 items (related to Assessment) and 9 items (related to loco-motion). Also,“Study Skills Scale”which was adapted for this research consisting of 5 dimensions and 21 items. Acording to results of the research, pre-service teachers' loco-motion scores were higher than assessment scores. There is significant relation between pre-service teachers' self-regulatory modes and study skills. Correlation between pre-service teachers' study skills and loco-motion are medium, on the other hand correlation between pre-service teachers' study skills and assessment are weak. Loco-motion has direct effect on pre-service teachers' note-taking, memory and test preparation skills for all grades. Also, students' study skills has direct effect on students' academic achievement, but this effect varies according to grade level. Loco-motion and assessment have low effect on academic achievement but effect of assessment is negligible. Recommendations were given to student development offices in public and private universities, to pre-service teachers and to reseachers studying in this area. Keywords : Study Skills, Self-Regulation, Self-Regulatory Modes