Bağlamada yöresel icra teknikleri eğitimine yönelik etüt egzersiz ve ön alıştırmalar
Studies, exercises and pre-exercises for training of traditional techniques in bağlama
  1. Tez No: 450111
  2. Yazar: ALPER BÖREKCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmada, bağlama çalgısında yöresel icra teknikleri (tavır) eğitimine yönelik, halk müziği repertuvarından seçilmiş, her yöreye ait 5'er türkü ışığında, etüt, egzersiz ve ön alıştırmalar oluşturulmuştur. Hazırlanan bu etüt, egzersiz ve ön alıştırmalar ülkemizin yedi bölgesinden üniversitelerde bulunan alanında uzman olan bağlama öğretim elemanlarına sunularak, araştırmanın bağlama eğitiminde kullanılabilirliği, yazılan bu etütlerin eserlere ne denli hazırlayıcı olduğu hakkında yine uzman kişiler ışığında hazırlanmış anket sorularıyla bu kişilerin görüşleri ve düşünceleri alınmıştır. Toplanan bu anket sonucunda veriler analiz edilmiş, yazılan etüt, egzersiz ve ön alıştırmaların amaca uygun, bağlama eğitimi için uygun, bağlama eğitimine katkı sağlayacak nitelikte olduğu uzman kişilerce ortak olan bir nokta olarak belirlenmiş, elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Bağlama, bağlama eğitimi, bağlamada yöresel icra teknikleri eğitimi, bağlamada tavır eğitimi
Özet (Çeviri)
İn this research; pre-exercises, etudes and exercises were formed which belong to all regions through 5 folk songs that were chosen from folk music repertoire and belong to regional performing practice for bağlama. Expert's opinions were taken how preparative these pre-exercises, etudes and exercises that were prepared by presenting to the 7 regions of our country's university experts about that, this research can be used in bağlama training. And also thsough a survey, these people's opinions were obtained, whose questions were prepared by experts. Data collected were analized and pre-exercises, etudes and exercises were confirmed by experts that they have a great contribution and suitable on bağlama training and through these evaluation and resulti offers were presented. Key Words : Bağlama, education of bağlama, traditional performing techniques education in bağlama, traditional performing techniques.