Anadolu güzel sanatlar liselerindeki bireysel ses eğitiminde Türk halk ezgilerinin kullanılma durumları
Utilization Turkish folk tunes on individual voice training in Anatolian fine arts high school
  1. Tez No: 450115
  2. Yazar: BANU SARAÇ ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Güzel Sanatlar Liselerindeki bireysel ses eğitimi dersinde Türk Halk Ezgilerinin kullanılma durumları araştırılmıştır. Bulguların güvenilir ve sağlam verilere dayandırılabilmesi için Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapan bireysel ses eğitimi öğretmenleri ve 12.sınıf öğrencilerinden oluşan 2 örneklem grubu oluşturulmuştur. Birinci örneklem grubunda Türkiye'nin 7 ayrı bölgesinden 7 öğretmen, ikinci örneklem grubunda ise 148 öğrenci bulunmaktadır. Her iki gruba ait veriler anket yöntemi ile toplanmış, bulgular ise temel istatistik yöntemlerle açıklanmıştır. Anahtar Kelimeler : Türk halk ezgileri, bireysel ses eğitimi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate utilization Turkish folk tunes on individual voice training course in Anatolian Fine Arts High Schools.Two sample groups were formed out of individual voice training teachers who work and students who study at 12th class in Anatolian Fine Arts High Schools to serve valid and reliable data. The first sample group consisted of 7 randomly selected teachers from 7 different regions of Turkey,the second group was composed of 148 randomly selected students. The data belong to both groups were obtained by the survey method and the results were explained by the statistical methods. Key Words : Turkish folk tunes, individual voice training