The relationship between professional identity and practice of English teachers
İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik ve uygulamaları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 450128
  2. Yazar: FEYZA NUR EKİZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA TEVFİK CEPHE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Öğretmenler öğrencilerinin ilerlemeleri üzerine o kadar odaklanır, vakit ve enerji harcarlar ki, çoğu zaman kendi performanslarını göz önünde bulundurmayı unuturlar. Bu durumda, özyansıtma öğretmenin nasıl öğrettiğinin farkına varmasına yardımcı olmak için çok değerli bir araçtır, ki bu, onu devamında daha iyi bir öğretmen yapar. Yansıtma olmadan öğretim gözleri kapalı öğretimdir – etkili bilgi olmadan yapılan öğretimdir. Bu yüzden, bu çalışmanın asıl amacı Korthagen (2004) tarafından geliştirilen 'Soğan Modeli'nden' faydalanılarak İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik ve uygulamaları arasındaki ilişkiyi bulmaktır. Bu yansıtma modeli, çalışmanın asıl ilgilendiği, mesleki kimlikle ilişkilendirilmiştir çünkü modelin 6 katmanından biri kimliktir. Dıştan içe soğan modelinin katmanları Çevre, Davranış, Yetkinlik, İnanç ve Misyondur. Bu çalışma, bu katmanların İngilizce öğretmenlerinde nasıl tezahür ettiğini incelemeyi amaçlamıştır. Kendi söylemleriyle gerçek uygulamalarının örtüşüp örtüşmediği incelenmek istenmiştir. Bu çalışmada kategorileme, kodlama ve yorumlama gibi nitel veri analiz stratejileri kullanılmıştır. Çalışma Soğan Modeli (Korthagen, 2004) temelli olduğu için, Strauss ve Corbin (1990) tarafından önerilen 3 kodlama stilinin ilki kullanılmıştır. Buna, önceden belirlenmiş temalarla kodlama yapma denir. Çalışmanın temaları Soğan Modelinin katmanları (ÇEVRE, DAVRANIŞ, YETKİNLİK, İNANÇ, KİMLİK ve MİSYON) olarak önceden belirlenmiştir. Yarı-yapılandırmalı mülakat yoluyla toplanıp kaydedilen nitel veri daha sonra yazıya dökülüp araştırmacı tarafından bir çok kez detaylı bir şekilde okunmuştur. Devamında, verilerin anlamlı bölümleri (katmanlar) bir araya getirilip daha sonra cevaplar doğrultusunda alt-kodlanmak üzere kodlanmıştır. Bu katmanlar Çevre, Davranış, Yetkinlik, İnanç, Kimlik ve Misyon önemliydi çünkü öğretmenlerin nasıl performans sergilediklerine bakabileceğimiz farklı açılar olarak görülebilirdi. Sonrasında, mülakat soruları doğrultusunda öğretmen gözlem formu hazırlanıp kayda değer sayıda katılımcı kendi sınıflarında gözlemlenmiştir. Gözlemin amacı öğretmenlerin kendi söylemleriyle gerçek performanslarının ne kadar örtüştüğünü bulmaktır. Sonuç olarak, söylenenle yapılan arasındaki en büyük fark DAVRANIŞ katmanında ortaya çıkmıştır. Özellikle, katılımcıların öğrencilerin sınıf içerisindeki olumlu ve olumsuz tutumlarına karşı olan davranışları konusundaki ifadeleri farklılık göstermiştir. İkinci büyük farklılık YETKİNLİK katmanında gözlemlenmiştir. Burada, katılımcılar bir şeyi yapmada iyi olduklarına inanmışlar, halbuki, yeterince başarılı olamadıkları gözlemlenmiştir. Söylenenle yapılan arasındaki üçüncü büyük fark KİMLİK katmanında gerçekleşmiştir. Bir çok katılımcı belirli türde bir öğretmen olduğunu düşünürken gözlemler öyle olmadığını göstermiştir. ÇEVRE, İNANÇ ve MİSYON gözlemlenmesi çok kolay katmanlar olmamasına rağmen, araştırmacı hissettiği ölçüde, gözlemlenen davranış ve tutumlar yazılmıştır. Anahtar kelimeler : Soğan Modeli, Yansıtma, Mesleki Kimlik, Uygulama.
Özet (Çeviri)
Teachers spend so much time and energy focused on their students' progress that they often forget to consider their own performance. Self-reflection here is a very valuable tool that helps make the teacher aware of how s/he is teaching, which in turn makes him/her a better teacher. Teaching without reflection is teaching blind – without any knowledge of effectiveness. Therefore, the study specifically had the purpose of finding the relationship between professional identity and practice of English teachers by making use of 'The Onion Model' proposed by Korthagen (2004).This model of reflection is associated with professional identity, in this case the main concern of our study, because it has 6 layers one of which is identity. The layers of the onion model from the outside to the centre are Environment, Behaviour, Competencies, Beliefs, Identity and Mission. This study aimed at examining how these layers actualized in teachers of English. Whether their self-reports and actual practices were in accordance or not. In this study, qualitative data analysis strategies like categorizing, coding, and interpreting were used. As the study was based on a model called The Onion Model (Korthagen, 2004), the first of the 3 coding styles proposed by Strauss and Corbin (1990) was used. This is called coding carried out according to pre-determined themes. The themes of this study were pre-determined as the layers of the Onion Model (ENVIRONMENT, BEHAVIOUR, COMPETENCY, BELIEF, IDENTITY and MISSION). The qualitative data, which were gathered and recorded through a semi-structured interview, were transcribed and later read in detail many times by the researcher. Next, the meaningful parts of the data (the layers) were put together and coded later to be sub-coded according to the answers. These levels Environment, Behaviour, Competency, Belief, Identity and Mission were important because they could be seen as different perspectives from which we could look at how teachers function. Later, a teacher observation form was prepared in accordance with the interview questions. A considerable amount of the interviewees were observed in their own classes. The purpose of the observation was to find out to what extent the teachers' self-reports and their actual practices coincided. As a result, the biggest differentiation between the reported and the performed was under the layer BEHAVIOUR. Especially, the interviewees' statements about their behaviours towards positive and negative attitudes of the students in the class seemed to show difference. The second top difference was under COMPETENCY. Here, the interviewees' believed that they were good at doing something, however, it was monitored that they were actually not that successful. The third biggest difference between the said and the done was under IDENTITY. Most of the interviewees' thought they were a certain kind of a teacher, yet they were monitored as not to be. ENVIRONMENT, BELIEF and MISSION were layers not very easy to monitor in the observation classes. However, as far as the researcher felt, the surveyed attitudes were put down. Key Words : Onion Model, Reflection, Professional Identity, Practice