Beden eğitimi öğretmenlerinin başarı algılarında yordayıcı olarak akademik iyimserlik, psikolojik iyi oluş ve fiziksel saygı
Academic optimism, psychological well being and physical esteem as predictors in physical education teachers' perception of success
  1. Tez No: 450147
  2. Yazar: AYDIN KARAÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA PULUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı beden eğitimi öğretmenlerinin başarı algılarında akademik iyimserlik, psikolojik iyi oluş ve fiziksel saygının yordayıcılıklarını incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi, Ankara ili merkez ilçelerinden seçilen 374 beden eğitimi öğretmeninden oluşmaktadır. Örneklemin belirlenmesinde tabakalı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada beden eğitimi öğretmenlerinin başarı algılarını belirlemek için Erdoğan (2013) tarafından geliştirilen“Başarı Algısı Ölçeği”, akademik iyimserlik düzeylerini belirlemek için Hoy, Tarter ve Hoy (2006) tarafından geliştirilen“Akademik İyimserlik Ölçeği”, psikolojik iyi oluş düzeylerini belirlemek için Ryff (1989) tarafından geliştirilen ve Akın, Demirci, Yıldız, Gediksiz ve Eroğlu, (2012) tarafından kısa formu oluşturulan“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ve fiziksel saygılarını ölçmek için Mendelson, Mendelson ve White (2001) tarafından geliştirilen, Confalonieri, Gatti, Ionio ve Traficante (2008) tarafından kısa formu oluşturulan ve araştırmacı tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Fiziksel Saygı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi SPSS 21, LISREL 8.8 ve AMOS programları kullanılarak yapılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin belirlenmesi için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, yordayıcı değişkenlerin incelenmesinde Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi, beden eğitimi öğretmenlerinin akademik iyimserlik, psikolojik iyi oluş ve fiziksel saygılarının başarı algılarının anlamlı yordayıcıları olup olmadığı, değişkenlerin doğrudan ve dolaylı etkileri path analizi ile incelenmiştir. Beden eğitimi öğretmen görüşlerinin cinsiyet, yaş, kıdem, spor yapma sıklığı, beden kitle indeksleri ve çalışılan kurum türü gibi demografik değişkenlere göre faklılığının analizinde ise t-testi, Kruskal Wallis ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonuçları beden eğitimi öğretmenlerinin başarı algısı, akademik iyimserlik, psikolojik iyi oluş ve fiziksel saygı düzeylerinin pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Buna ek olarak temel değişkenler arasında en yüksek korelasyonun başarı algısı ile akademik iyimserlik arasında gerçekleştiği görülmüştür. Araştırma sonuçları akademik iyimserlik ve fiziksel saygı başarı algısının anlamlı birer yordayıcısı olduğunu gösterirken psikolojik iyi oluşun başarı algısının anlamlı bir yordayıcısı olmadığı sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçları beden eğitimi öğretmenlerinin başarı algılarını, akademik iyimserlik ve fiziksel saygının pozitif yönlü olarak etkilediğini göstermektedir. Buna ek olarak psikolojik iyi oluş akademik iyimserlik üzerinden başarı algısını dolaylı olarak etkilemektedir. Araştırma sonuçlarına göre beden eğitimi öğretmenlerinin psikolojik iyi oluş ve fiziksel saygı düzeyleri cinsiyete göre değişmemektedir. Başarı algısı ve akademik iyimserlik düzeyleri ise cinsiyete göre kadın beden eğitimi öğretmenleri lehine anlamlı bir şekilde değişmektedir. Araştırmada beden eğitimi öğretmenlerinin başarı algısı, akademik iyimserlik ve psikolojik iyi oluş düzeyleri çalışılan kurum türüne göre anlamlı bir farklılık göstermezken, fiziksek saygı düzeyleri ortaokullarda çalışan beden eğitimi öğretmenleri lehine anlamlı br farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin spor yapma değişkenine göre başarı algısı, akademik iyimserlik ve psikolojik iyi oluş düzeyleri anlamlı farklılık göstermezken, fiziksel saygı düzeyleri spor yapma sıklığı yüksek olanlar lehine anlamlı farklılık göstermektedir. Beden eğitimi öğretmenlerinin başarı algıları ve akademik iyimserlik düzeyleriyle beden kitle indeksleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak beden eğitimi öğretmenlerinin psikolojik iyi oluş ve fiziksel saygı düzeyleri ile beden kitle indeksleri arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Bu farklılık psikolojik iyi oluş düzeyinde normal kilolular, fiziksel saygı düzeyinde ise zayıf olan beden eğitimi öğretmenleri lehinedir. Beden eğitimi öğretmenlerinin başarı algısı, akademik iyimserlik, psikolojik iyi oluş ve fiziksel saygı düzeyleri ile yaş ve kıdemleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Beden Eğitimi Öğretmeni, Akademik İyimserlik, Psikolojik İyi Oluş, Fiziksel Saygı
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore predictors of academic optimism, psychological well-being and physical esteem in the physical education teachers' perceptions of success. The research is a descriptive study and adopted correlational screening model. 374 physical education teachers from central districts of Ankara were selected as the sample of the study. Stratified sampling technique was used for the determination of the sample.“Perception of Success Scale”which was developed by Erdoğan (2013),“Academic Optimism Scale”which was developed by Hoy, Tarter & Hoy (2006),“Psychological Well Being Scale”which was developed by Ryff (1989) and whose short form was generated by Akın, Demirci, Yıldız, Gediksiz & Eroğlu, (2012) and“Physical Esteem Scale”which was developed by Mendelson, Mendelson and White (2001) and adopted into Turkish by the researcher and whose short form was generated by Confalonieri, Gatti, Ionio & Traficante (2008) were used to explore teachers' perception of success, teachers' academic optimism and their physical esteem respectively. Data was analyzed via SPSS 21, LISREL 8.8 and AMOS program. Pearson product-moment correlation coefficient was calculated to determine the relationships between variables, Multiple Linear Regression was conducted to examine predictive variables, path analysis was conducted to determine whether significant predictors of success perceptions of teachers' into academic optimism, psychological well-being, physical esteem is available and conducted for direct and indirect effects of variables. ANOVA, Kruskal Wallis and t-test were also conducted to analyze participants' perceptions according to gender, branch, age, seniority, and years in current school variables. Results have revealed that physical education teachers have positive and significant correlated perception of success, academic optimism, psychological well-being and physical esteem levels. Furthermore, the highest correlations were found between teachers perceptions of success and academic optimism. Results has mirrored that academic optimism and physical esteem are significant predictors of perception of success. However, it can be said that psychological well-being is not a meaningful predictors of perception of success. Results have demonstrated that their perception of success affects their academic optimism and physical esteem positively. Moreover, psychological well-being affects the perception of success indirectly through academic optimism. Results also have demonstrated that physical education teachers' psychological well-being and physical esteem do not differ significantly according to a gender variable. On the other hand, perception of success and academic optimism levels differ significantly according to gender variable in favor of female physical education teachers. According to results, physical teachers' psychological well-being and physical esteem levels do not differ according to their gender. On the other hand, perception success and academic optimism levels differ significantly in favor of female physical education teachers. In the study, physical esteem levels show significant difference in favor of physical education teachers working in secondary schools while perception of success, academic optimism and psychological well-being levels of teachers do not differ significantly according to the organization culture. While perception of success, academic optimism and psychological well-being levels show no significant difference according to the variable of doing exercise, physical esteem levels of teachers show a significant difference in favor of those who have high frequency of doing exercise. Any significant difference has not been determined between physical education teachers' perception of success and academic optimism levels and their body mass indexes. However. It has been seen that there is a significant difference between psychological well-being and physical esteem levels and body mass index. Such a difference is in favor of normal weight teachers in psychological well-being category and slim teachers in physical esteem category. It has been seen that physical education teachers' perception of success, academic optimism, psychological well-being and physical esteem do not differ significantly according to their age and seniority. Key Words : Physical Education Teacher, Academic Optimism, Psychological Well Being, Perception Of Success