Spor yapan bireylerin kinestetik zekâ algı düzeyleri ile holland kişilik tipleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Research on the relation between kinesthetic intelli̇gence perception level of individuals doing sports and holland personality types
- Tez No: 450148
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapılan bu araştırmada spor yapan bireylerde kinestetik zekâ düzeyi ile Holland kişilik tipleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya Kocaeli ilinde yaşayan, 15-30 yaş grubunda bulunan ve düzenli olarak spor yapma alışkanlığı bulunan 285 erkek ve 128 kadın olmak üzere toplam 413 sağlıklı birey katılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin sahip oldukları kişilik tiplerinin belirlenmesinde Holland tarafından geliştirilen“İlgi Alanları Envanteri”kullanılmıştır (Yaz, 2013). Katılımcıların kinestetik zekâ düzeylerinin ölçülmesinde ise Saban (2001) tarafından geliştirilen Çoklu Zekâ Ölçeği'nin Kinestetik Zekâ alt boyutunda ele alınmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programında frekans analizi ile Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi ve Spearman Korelasyon Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda, sosyal, girişimci, geleneksel ve gerçekçi kişilik tiplerinin yaş gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu gözlemlenmiş. Bulgulara göre en yüksek sosyal, girişimci, geleneksel ve gerçekçi kişilik tipine sahip bireylerin diğer yaş gruplarındaki katılımcılar ile kıyaslandığı zaman 15-18 yaş grubundaki bireylerin sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin cinsiyetlerine göre sahip oldukları kişilik tiplerinin istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür, yine bulgulara göre geleneksel ve gerçekçi kişilik tipine sahip olma düzeylerinin kadın katılımcılarda erkek katılımcılardan istatistiksel olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan bireylerin kinestetik zekâ düzeylerinin cinsiyet ve yaş grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. Katılımcıların sahip oldukları kişilik tipleri ile kinestetik zekâ düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Bulgular doğrultusunda katılımcıların araştırıcı, artistik, sosyal, girişimci, geleneksel ve gerçekçi kişilik tipi puanları arttıkça kinestetik zekâ puanlarının anlamlı düzeyde azaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimler : Spor, kişilik, kinestetik zekâ, zekâ alanları ve kişilik envanteri
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to search the relation between the kinesthetic intelligence level of individuals doing sports and their Holland personality types. 285 male , 128 female in total 413 healthy individual between the 15-30 age range that accomodate in Kocaeli province and do sports regularly have participated in this research.Holland field of interest inventory is used in identifiying the personality types of individuals that have attended in the research (yaz , 2013). In the evaluation process of attendants' kinesthetical intelligence level, multiple intelligence scale which was developed by Saban (2001) and it's sub dimension kinesthetic intelligence was used. Together with the frequency analysis in SPSS 22.0, Mann Whitneys U Test , Kruskal Wallis H Test and Spearman Corelation Tests were used In the analysis of the data derived from the research. At the end of the study it was observed that social, enterpreneur, conventional and realist personality types have shown a meaningful difference statistically in the age groups. According to the findings, when compared with the other age groups, the individuals at the age group of 15-18 have the highest social, enterprising, conventional and realistic personality types. It was observed that personality types which attendants' posses according to their gender have shown a meaningful difference, again according to findings it was found that the level of possessing conventional and realist personality types is statistically higher in female attendants than it is in male attendants.In this study it was found that Attendants' kinesthetic intelligence level have shown no meaningfull difference statistically according to their gender and age group. It was found that there is a meaningfull relation between attendants' personality types and their kinesthetic intelligence. According to findings it was observed that when attendants' investigative, artistic, social, enterpreneur, conventional and realistic personality type points rise there has been a meaningful decrease in their kinesthetic intelligence points. Key Words :Sport, personality, kinesthetic intelligence, intelligence areas and personality inventory