Ailelerin okuldan ve öğrenciden beklentileri (Hatay ili Yayladağı ilçesi örneği)
Expectations of families from school and student (Example of Yayladağı district, Hatay city)
- Tez No: 450162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ARPACİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Araştırma, ailelerin okuldan ve öğrenciden beklentilerinin incelenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini 2014-2015 eğitim ve öğretim yılında Hatay ili Yayladağı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokulların 8. sınıfında eğitim ve öğretime devam eden öğrencilerin aileleri oluşturmaktadır. Evrenin tümüne ulaşılarak 446 8.sınıf öğrenci ve ailesi çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Ailelerin okuldan ve öğrenciden beklentilerinin belirlenmesinde anket tekniği kullanılmıştır. Anket formu öğrenciyi ve aileyi tanıtıcı bilgiler ile ailelerin okuldan ve öğrenciden beklentilerini içeren Likert tipi 56 ifadeyi içermektedir. Ailelerin okuldan ve öğrenciden beklentilerinin güvenirliği alpha=931 olarak bulunmuştur. Öğrenciyi ve aileyi tanıtıcı bilgiler ile ailelerin okuldan ve öğrenciden beklentilerinin sayı ve yüzdelik değerlerini gösteren tablolar oluşturulmuştur. Daha sonra ailelerin okuldan ve öğrenciden beklentilerini belirten ailelerin okulun fiziksel ortamından beklentileri, ailelerin okulun yönetiminden beklentileri, ailelerin öğretmenlerden beklentileri, ailelerin sınıf ortamından beklentileri ve ailelerin öğrenciden beklentilerinin toplam puanı alınarak öğrencinin cinsiyet durumu, eğitim şekli ve ailenin sosyal güvencesi olma değişkenine göre farklılaşması t testi uygulanmıştır. Aynı zamanda öğrencinin yaşı, öğrencinin annesinin yaşı, öğrencinin annesinin eğitim durumu, öğrencinin babasının yaşı, öğrencinin babasının eğitim durumu, öğrencinin babasının çalışma durumu, ailenin türü ve ailenin aylık ortalama gelir miktarı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacı ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki anlamlı farklılık 0,05 olarak yorumlanmıştır. ANOVA sonuçlarının anlamlı çıktığı durumlarda, farklılığın belirleneceği grup üçten fazla olması durumunda en küçük anlamlı farkı bulmada kullanılan LSD (Least Significant Difference) testi uygulanmıştır. Araştırma kapsamına alınan ortaokul öğrencilerinin %78,7'si 14 yaşında, %37,9'u taşımalı eğitim öğrencisi ve %47,8'i kız öğrencidir. Öğrenci annelerinin %82,3'ünün ilkokul mezunu ve altı eğitim düzeyine sahip olduğu ve %6,3'ünün çalıştığı; öğrenci babalarının %64,4'ünün ilkokul ve altı eğitim düzeyine sahip olduğu %82,3'ünün çalıştığı saptanmıştır. Ailelerin %83,0'ının çekirdek aile, %13,6'sinin geniş aile, %3,4'ünün parçalanmış aile ve ailedeki ortalama birey sayısının 5,86 kişi olduğu belirlenmiştir. Ailelerin %35,6'sının 500 TL ve altında, %39,2'sinin 501-1.000 TL arasında, %25,2'sinin 1.001 TL ve üzerinde aylık ortalama gelir miktarına sahip olduğu ve %51,1'inin sosyal güvensinin olduğu saptanmıştır. Ailelerin %79,6'sının okulun fiziksel ortamından beklentilerden okulun temizliğinin yeterli olmasını; %87,0'sinin okul yönetiminden beklentilerden zararlı alışkanlıklar konusunda tedbir almasını; %80,9'unun öğretmenlerden beklentilerden öğretmenin öğrenciler arasında ayrımcılık yapmamasını; %82,3'ünün sınıf ortamından beklentilerden sınıfta yeterli eğitim-öğretim aracının bulunmasını ve %87,0'sinin öğrenciden beklentilerden çocuklarının ödevlerini zamanında yapmasını beklediği belirlenmiştir. Ailelerin öğretmenlerden beklentilerinin (t=3,234; p=0,0010,05) öğrencinin cinsiyet durumuna göre farklılaştığı, kız öğrenci ailelerinin erkek öğrenci ailelerine göre daha çok beklentiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ailelerin okuldan ve öğrenciden beklentilerinden okul yönetiminden (t=3,976; p=0,000
Özet (Çeviri)
The study has been planned and conducted for the purpose of investigating the expectations of families from school and student. The universe of the study consists of the secondary schools of the Provincial Management of National Education in Yayladağ District of the city of Hatay in 2014-2015 academic years, and the families of the 8th grade students studying at this school. The whole of the universe was contacted, and 446 students were included in the sampling of the study. The questionnaire technique was used in order to determine the expectations of the families from the student and the school. The questionnaire included Likert-type 56 statements about the expectations of the families from their students and the school. The statements also included information on the students and the families. The reliability of the 56 items in the Expectations of the Families from the School and the Student was found as alpha=931. Tables were formed showing the introductory information about the students and their families. These tables also showed the numbers and percentages of the study data. Then, the expectations of the families from the school and their students, their expectations from the physical environment of the school, from the school management, from the teachers, and from the classroom environment were determined. The total points of the expectations of the families from their students were taken, and were assessed in terms of variations according to the gender, educational status, and the social security of the family by using the t test. In addition, the ANOVA was applied in order to determine whether the data showed variations according to the age of the students, the age of the mothers, the educational status of the mothers, the age of the fathers, the educational status of the fathers, the working status of the fathers of the students, the type of the family, and average monthly income of the family variables. The difference between the variables was assessed as 0.05. In situations where the results of ANOVA were significant, in the case of the group, the difference would be determined, is over three, the LSD (Least Significant Difference) test, used for finding out the least significant difference was applied. It has been determined that 78.7% of the students, who were included in the study, were 14 years old, 37.9% were Mobile Teaching students, and 47.8% were female students. It was also determined that 82.3% of the mothers of the students were primary school and below graduates; 6.3% of them worked; 64.4% of the fathers were primary school and below graduates; and 82.3% of them worked. 83.0% of the families were elementary families; 13.7% were extended families; 3.4% were broken families; and the number of the individuals living together with these families was 5.86 in average. It was determined that 35.6% of the families had 500 TL and below monthly income; 39.2% of them had monthly income between 501-1,000 TL; 25.2% of them had 1,001 TL and over monthly income; and 51.1% of them had social securities. In the expectations from the physical environment of the school item, 79.6% of the families expected that the school had to be clean enough; 87.0% expected from the school management that they should take precautions about harmful habits; 80.9% of them expected from the teachers that they did not discriminate among the students; 82.3% of them expected from the classroom environment that there had to be sufficient education-training materials in the classroom; 87.0% of them expected from the students that they did their homework on due time. It was determined that the expectations of the families from the teachers (t=3.234; p=0.0010.05) varied according to the gender of the students; and the families who had female students had higher expectations when compared with the families with male students. It was also determined that the expectations of the families from the school and the students, from the school management (t=3.976; p=0,000