Ağır görme yetersizliği olan, az gören ve normal gelişim gösteren küçük yaş grubu çocuklarla anne-çocuk etkileşiminin karşılaştırılması
A comparison of mother-child interactions of young children with severe visual impairments, children with low vision and, typically developing children and their mothers
  1. Tez No: 450163
  2. Yazar: AYŞEGÜL İRTİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada normal gelişim gösteren (NG), az gören (AG) ve ağır görme yetersizliği (AGY) olan çocuklarla anne-çocuk arasındaki etkileşimsel davranışların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya 2-6 yaş arasında NG'li (n=20), AG'li (n=11) ve AGY'li (n=20) çocuklar ve anneleri katılmıştır. Çalışma grubunda yer alan ebeveynlerin çocukları ile olan etkileşimlerinde video kayıtları alınmış ve bu video kayıtları Ebeveyn Davranışını Değerlendirme Ölçeği Türkçe Versiyonu ve Çocuk Davranışını Değerlendirme Ölçeği Türkçe Versiyonu uygulanarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular ışığında, AGY'li çocukların NG'li çocuklara oranla ÇDDÖ'nün tüm boyut ve maddelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. NG'li çocukların annelerinin AG'li ve AGY'li çocukların annelerine oranla EDDÖ'nün tüm boyut ve maddelerinde istatistiksel olarak bir fark oluşturduğu bulguları elde edilmiştir. Araştırma bulguları, erken çocukluk döneminde AGY'li ve NG'li çocuklar ile ebeveynlerinin etkileşimsel davranışları bağlamında ilgili araştırmalar çerçevesinde tartışılmış ve ileri araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Görme yetersizliği olan çocuklar, anne-çocuk etkileşimi, yanıtlayıcı etkileşim
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare mother-child interactions of children with severe visual impairments (SVI) children with low vision (LV) and typically developing children (TD) and their mothers. Children with severe visual impairments (n = 20) , children with low vision (n = 11) and typically developing children (n = 20) between the ages of 3-6 and their mothers particpated in the study. Participating children and their mothers' interactions were video taped and their interactions were rated using MBRS (Maternal Behavior Rating Scale) and CBRS (Child Behavior Rating Scale). Study findings showed that children with SVI had significantly higher scores than TD children in all subscales of MBRS and CBRS. Mothers of typically developing children had stattistically significnat differences in all subsclases of MBRS and CBRS. Findings of the study were disscussed within the light of current studies conducted in the area of mother child interactions of children with SVI and TD children and suggestions for future studies were provided. Key Words : Visual impairments, mother-child interactions, responsive interaction