2007-2014 yılları arasında Türkiye'de 'Sanat Eğitimi' üzerine yapılan lisansüstü tezlerin analizi
The analysis of postgraduate thesis which were made about art education in Turkey between 2007's – 2014's
- Tez No: 450166
- Danışmanlar: PROF. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki üniversitelerde sanat eğitimi konusunda 2007-2014 yılları arasında hazırlanan lisansüstü tezler araştırılmıştır. Yapılan çalışmanın amacı bahsi geçen yıllara ait tezlerin yıllara dağılımı ve toplam sayısını, tezlerin türüne göre yıllara dağılımı, tezlerin konu alanına göre yıllara dağılımı, örneklem grubuna göre tezlerin yıllara dağılımı, yöntemine göre tezlerin yıllara dağılımı, veri toplama aracına göre yıllara dağılımı, araştırma konularına göre yıllara dağılımı, üniversitelere göre yıllara dağılımı, enstitülere göre yıllara dağılımı ve atıflara göre yıllara dağılımı araştırılmış ve analiz sonuçları ve yorumlar detaylarıyla sunulmuştur. Yapılan tezlerdeki yıllara göre değişim oranları, yıllar arasındaki dalgalanmalar tespit edilmiş, bu durumun olası nedenleri her bir problem için ayrı ayrı sunulmuştur. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Tezler araştırılırken bilgisayar destekli tarama yöntemi kullanılmıştır. Tezlere internetten Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK)“Ulusal Tez Merkezi”sitesi taranarak ulaşılmıştır. Tarama yöntemi ile toplam 112 lisansüstü tez incelenmiş olup sanat eğitimiyle ilgili 12 farklı konuda teze rastlanmıştır. Bu durum yapılan çalışmaların farklı çerçeveler dâhilinde yapıldığını göstermektedir. Yapılan çalışmaların alana sağladıkları katkılar tartışılmış ve ilerideki araştırmalar için öneriler sunulmuştur. Anahtar Kelimeler : Sanat Eğitimi, Tez, Türkiye
Özet (Çeviri)
In this study, it was researched post graduate thesis which was prepared about art education in universities between 2007 and 2014. The aim of this study is to research the distribution of thesis in these years to years and the total number of it, the distribution of thesis to types to years, the distribution of thesis to the topic branch to years, the distribution of thesis to the group of sample to years, the distribution of thesis to the method to years, the distribution of thesis to data collection tool to years, the distribution of thesis to the research topics to years, the distribution of thesis to universities to years, the distribution of thesis to institutes to years, and the distribution of thesis to adscription to years and is to present the results of analysis and the comments in a detailed way. It was determined to the rates of changing to years and fluctuation among the years and the probable reasons of this situation were presented separately for each problem. Qualitative research methods were used in this research. Scanning method supported computer was used while researching the thesis. Thesis was taken on the internet by scanning the site of ''International Thesis Center'' of Council of Higher Education (CHE). Total 112 post graduate thesis was investigated with scanning method and thesis, 12 different, topics about art education were found. This situation shows that studies were made in different frames. The attributions of the studies to the field were discussed and advices were offered for next studies. Key Words : Art Education, Thesis, Turkey