Uyarlanmış birincil literatürün biyoloji öğretmen adaylarının bilimin doğası hakkındaki görüşleri üzerine etkisi
The influence of adapted primary literature on prospective biology teachers' views about nature of science
- Tez No: 450169
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmanın amacı, uyarlanmış birincil literatürün biyoloji öğretmen adaylarının bilimin doğası hakkındaki görüşleri üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışmada, biyoloji öğretmen adaylarının bilimin doğası hakkındaki görüşlerini belirlemek için“Bilimin Doğası Hakkındaki Görüşler Anketi-C”ve“Bilimsel Bilginin Doğası Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2013/2014 eğitim-öğretim yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda 2. sınıfa kayıtlı 27 öğretmen adayından oluşmuştur. Çalışma karma desen türlerinden birisi olan yakınsayan paralel desene göre gerçekleştirilmiştir. Uygulamada uyarlanmış birincil literatüre göre düzenlenmiş 12 bilimsel makale kullanılmış, Bilimin Doğası Hakkındaki Görüşler Anketi- C ve Bilimsel Bilginin Doğası Ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Uygulama sonunda biyoloji öğretmen adaylarının bilimin doğası hakkındaki naif ve değişken görüşlerinde azalma, bilgili görüşlerinde ise artma meydana gelmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının öntest ve sontest sonuçlarına göre alt boyutlarda naif görüşlerinin azaldığı, bilgili görüşlerinin arttığı, değişken görüşlerinin ise, gözlem ve çıkarımlar ile teori ve kanunlar alt boyutlarında artırdığı, diğer alt boyutlarda azaldığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Uyarlanmış birincil literatür, bilimin doğası, biyoloji öğretmen adayı, sitoloji.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how adapted primary literature influences prospective biology teachers' views on the nature of science. In this study,“Views on the Nature of Science Questionnaire-Form C (VNOS-C)”and“Nature of Scientific Knowledge Scale (NSKS)”were used to obtain students' views on the nature of science. The sample consisted of 27 sophomores who were studying Biology Education in the Gazi Faculty of Education at Gazi University in the 2013/2014 academic year. The triangulation design, a mixed method design, was the method of the research. Twelve academic articles were edited to be used as adapted primary literature, and Views on the Nature of Science Questionnaire–Form C (VNOS-C) and the Nature of Scientific Knowledge Scale (NSKS) were administered as pretests and posttests. Afterwards, naïve and transitional views on the nature of science were less common, and more students had informed views. The pre- and post- tests results show a decrease in naïve views and an increase in informed views in all subdimensions, an increase of transitional views in the subdimensions of observations and inferences, and in the theories and laws subdimension, and a decrease of transitional views in the other subdimensions. Key Words : Adapted primary literature, nature of science, prospective biology teacher, cytology.