Biyoloji dersinde probleme dayalı öğrenmede eleştirel düşünme becerileri ile ilgili araştırma
Resaerch about critical thinking i̇n problem based learning on biology
- Tez No: 450170
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapılan araştırmanın amacı Probleme Dayalı Öğrenmede (PDÖ) Eleştirel Düşünme Becerilerinin öğrencilerin biyoloji dersinde akademik başarısına ve probleme dayalı öğrenmeye yönelik tutumuna etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada gerçek deneme modellerinden tek faktörlü, ön test- son test üç gruplu karışık deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırma Mamak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde 9. sınıfa devam eden 30 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Öğrenciler eleştirel düşünme becerilerine göre ayrılmışlardır. Öğrencilerin PDÖ etkinliklerini geçekleştirmek için biyoloji dersi bakteriler ve arkebakteriler konusu ile ilgili 3 adet problem durumu (senaryo) oluşturulup, 9 haftalık uygulama gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Cornell Eleştirel Düşünme Becerisi Testi, Akademik Başarı Testi, Probleme Dayalı Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği, Grup Arkadaşlarını Değerlendirme Formu ve Öğrenci Performansını Değerlendirme Formu kullanılmıştır. İstatiksel işlemlerde korelasyon, t testi, varyans, kovaryans analizleri yapılmış ve ,05 anlamlılık düzeyi temel alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, eleştirel düşünme becerisi farklılığının uygulanan testteki başarıya etkisinin olduğu, eleştirel düşünme becerisi yüksek olan öğrencilerin daha başarılı olduğu görülmüştür. Uygulama öncesinde öğrencilerin PDÖ'ye yönelik tutumlarında anlamlı bir fark bulunmazken, uygulama sonrasında eleştirel düşünme becerisi orta düzeyde olan ve yüksek olan öğrencilerin PDÖ'ye karşı tutumları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Ancak uygulama öncesi ve sonrasında öğrencilerin PDÖ'ye yönelik tutumlarında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Anahtar Kelimeler : Eleştirel düşünme, probleme dayalı öğrenme, biyoloji eğitimi
Özet (Çeviri)
The goal of the research, is to find out the effect of Critical Thinking in Problem-Based learning on the success of students in Biology lessons and attitudes towards Problem Based Learninig (PBL). In this research, among factual testing types: Single-Factor, Pre-Test, Final-Test, Three-Grouped Mixed Experimental pattern were used. In this research, 30 students from Vocational and Technical Anatolian High School. Those students were seperated according to their Critical Thinking levels. In order to do the students' PBL activities; three scenarios about bacteria and arkebacteria in Biology lesson were created and those were implemented for 9 weeks. During data collection step; Cornell Critical Thinking Skill Test, Academic Achievement Test, Scale of PBL Attitude, Evaluation of Group Members Form, and Forms of Evaluation of Students Performances were used. During statistical process, correlation, t test, variance and co-variance analysis were done and 05 relevance level was based. According to the findings of this research, it is obvious that; the variety of Critical Thinking Skill has an effect on the performance of the applied test and also the students with high-level of Critical Thinking Skill are more successful than the others. Before the implementation period; there was no significant variation in the attitudes of students towards PBL but after the implementation, the difference in the attitudes of students with medium and high level of Critical Thinking Skill were found significant. However, before and after the implementation; no significant difference was seen in the attitudes of students towards PBL. Key Words : Critical thinking, problem based learning, biology education