Tüketicilerin alışveriş merkezlerinde yemek yeme nedenleri ve tercihlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the eating reasons and preferences of the consumers in the shopping centers
  1. Tez No: 450186
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN ERSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, İşletme, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, tüketicilerin AVM'lerdeki yemek yeme nedenleri ve tercihlerinin, beslenme alışkanlıkları, demografik (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ekonomik durum, meslek) ve BKİ değişkenlerine göre incelenmesi amacıyla planlanmış ve sonuçlandırılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde yaşayıp belirlenen alışveriş merkezlerine giden 20-50 yaş arası 1066 kadın ve erkek tüketici oluşturmuştur. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesi ve tabloların oluşturulması amacıyla SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 15 kullanılmıştır. Örneklemi oluşturacak tüketici sayısını belirlemek amacıyla PASS 2008 yazılımı kullanılarak çalışma öncesi Power analizi yapılmıştır. AVM'lere giden ve AVM'lerdeki yiyecek ve içecek bölümlerinde beslenen veya beslenmeyen tüketicilerin kişisel özellikleri, beslenme alışkanlıkları ve AVM'lerdeki beslenme durumlarına ilişkin bilgilerin sunulmasında ve tabloların oluşturulmasında frekans ve yüzde değerler kullanılmıştır. Tüketicilerin kişisel özellikleri ve beslenme alışkanlıkları ile AVM'lerdeki beslenme durumu arasındaki ilişkiler Ki-Kare (X2) testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was planned and concluded so as to determine the nutritional status of the people in the shopping centres and examine comparatively the food habits there,according to age,gender,education level,economic condition and physical feature variances.1016 female and male consumers between the ages of 20 and 50, living in Ankara and going to the determinated shopping centres,constitute the sample of the research.SPSS (Statistical Package for Social Sciences) version 15 was used to evaluate the data obtained from the study and form the charts.Before the study Power analysis was done to determine the number of the consumers who will constitute the sample by using PASS 2008 software.Frequency and percent values were used to form the charts and present the information,concerning personal features,food habits and nutritional status of the consumers who go to the shopping centres and eator do not ea tin food anddrink sections in shopping centres.The relationships between the personal features,food habits of the consumers and nutritional status in the shopping centres were examined by x-square (x2) test.The value of p