Adölesanların şekerli içecek tüketimi
Sugary drink consumption of adolescents
- Tez No: 450207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, adölesanların şekerli içecek tercihi ve şekerli içecek tercihini etkileyen etmenlerin incelenmesi amacıyla Kastamonu ili Bozkurt ilçesinde toplam 405 adölesan çağındaki öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Anket formu ve BİA cihazı ile elde edilen veriler SPSS (Statistic Pockets For Social Sciences) ile analizi yapılmıştır. Anket formunda adölesanların demografik bilgileri, bir günde tükettikleri içecekler (özellikle şekerli içecekler) ve bu içeceklerin miktarları, içeceklerde kullanılan şeker miktarı ve içeceklerin tüketim zamanları gibi sorulara yer verilmiştir. Yapılan çalışmada annenin eğitim düzeyi arttıkça çocukların meyve suyu tüketim miktarı artmaktadır. Süt ile şeker tüketimi ile çay tüketimi arasındaki ilişki olumlu yöndedir.Süt ile şeker tüketimi arttıkça çay tüketimi de artmaktadır. Fakat toplam şeker miktarına baktığımızda tutarlı etki sadece su tüketiminde ve ters yönde etkilidir. Adölesan çağındaki bireylerin beslenme özellikleri daha sonraki yaşantılarını da etkileyecektir. Şeker içeriği yüksek içeceklerin tüketimi sınırlandırılmalı bunun yerine taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu, süt vb. içeceklerin tüketimine yönlendirilmelidirler. Ebeveynler sağlıklı beslenme konusunda eğitilmelidir. Anahtar Kelimeler : Adölesanlar, Ġçecek Tüketimi, ġekerli Ġçecekler
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 450 adolescent learners in Bozkurt district of Kastamonu city in order to examine the sugary drink preferences of adolescents and the factors that affect their preference of sugary drink. The data gathered via the questionnaire and BIA device were analyzed with the help of SPSS (Statistic Pockets for Social Sciences). The questionnaire includes questions about demographic features of adolescents, drinks that they consume within a day (especially sugary drinks) and the quantity of these drinks, the amount of sugar in these drinks and the consumption time of these drinks. The higher the education level of the mother, the more children consume fruit juice. There is a positive correlation between milk and sugar consumption and tea consumption. The more milk and sugar is consumed, the more tea is consumed. However, when we look at the total sugar consumption, consistent effect is only effective on water consumption in a negative way. Nutritional characteristics of adolescents will influence their future life. The consumption of drinks with high amount of sugar should be limited and the consumption of such drinks as freshly squeezed fruit juice, mineral water, and milk should be encouraged instead. Parents need to be educated about healthy nutrition. Key Words : Adolescents, Sugary Drink, Consumption Of Drink