Orta öğretim öğrencilerinin coğrafya konularının gelecekteki değişimine yönelik düşünceleri
The opinions of secondary education students about the amendment of geography subjects in the future
  1. Tez No: 450219
  2. Yazar: EMRE DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim 9. ve 10. Sınıf öğrencilerinin gelecekte muhtemelen değişecek ve Coğrafya Dersi Öğretim Programı'nda yer alacak olan konulara karşı görüşlerini öğrenmek amacı ile yapılmıştır. Ayrıca araştırmada öğrencilerin sınıf,cinsiyet ve okul türü durumlarına göre farklılaşmaları sorgulanmıştır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanması için uzman görüşleri dahilinde anket hazırlanmış, hazırlanan anketler örneklem olarak belirlenen Ankara'da faaliyet gösteren Biltek Anadolu Lisesi ve Elmadağ Anadolu İmam-Hatip Lisesi 9. ve 10. sınıflarında eğitim gören 280 öğrenciye uygulanmıştır. Anketin çözümlenmesinde SPSS programı kullanılmış, betimsel istatistik yöntemlerinden yüzde ve frekans değerleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda araştırmaya katılan öğrencilerin cinsiyet durumları, sınıf durumları ve okul türleri gibi değişkenlerin öğrencilerin Coğrafya 'ya ilişkin konuların geleceğine yönelik görüşlerinin benzer olduğunu ortaya koymuştur. Anahtar Kelimeler : Coğrafya Dersi Öğretim Programı, Gelecek, Görüş
Özet (Çeviri)
This study was done in order to learn the opinions of the 9th and 10th class students about the subjects which will possibly be amended in the future and which will take place at Geography Lesson Teaching Program. Besides, the differentiation of the students according to their classes, sexes, and school types was questioned in the study. In the survey, general survey model was used. Under the supervision of experts, a questionnaire was prepared to collect data, this questionnaire was applied to 280 students who had education at 9th and 10thclasses at Biltek Anatolian High School and Elmadağ Anatolian Imam Hatip High School which were indicated as samples in Ankara. SPSS program was used for the analysis of the questionnaire. Percentage and frequency values from descriptive statistics methods were used. At the end of the survey, it was determined that despite their difference in sex, class degree and school type, the opinions of the students who participated in the questionnaire are very similar. Key Words : Geography Lesson Education Program, Future, View