Adölesanlarda gazlı içecek tüketimi
Carbonated drink consumption for adolescent
  1. Tez No: 450220
  2. Yazar: CAFER ERGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezin amacı adölesan çağındaki bireylerin gazlı içecek tüketimini saptamak ve gazlı içecek tüketimini etkileyen etmenleri incelemektedir. Veriler anket formu kullanılarak toplanmıştır. Aynı zamanda öğrencilerin Beden Kütle İndeksi (BKI) değerlerini saptamak amacıyla BIA yöntemi (Tanita) cihazı, vücut yağ oranını saptamak amacıyla triceps deri kıvrım kalınlığını ölçmek için Kaliper cihazı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programından yararlanılarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler elde edilmiştir. Verilerin karşılaştırılmasında ki kare testi kullanılmıştır. Katılımcıların en çok tercih ettiği gazlı içecek koladır. Katılımcılar gazlı içecekleri genellikle öğün aralarında tüketmektedir. Kız öğrencilerde gazlı içecek tüketimi arttıkça üst kol deri kıvrım kalınlığının da arttığı saptanmıştır. Aromalı kola ve meyveli soda tüketimi erkek öğrencilerde daha fazla bulunmuştur. Gazoz ve enerji içeceğinin tüketimi de yine erkek öğrencilerde daha fazladır. Gazoz tüketen öğrencilerin baş ağrısı yaşama sıklıklarının daha fazla olduğu saptanmıştır. Sürekli olarak şekerli gıda yeme arzusu kız öğrencilerde daha fazla bulunmuştur. Katılımcıların yaşı arttıkça yaz aylarında gazlı içecekleri daha fazla tükettikleri saptanmış ve istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Bu nedenle her kademede öğrenim gören adölesan çağındaki öğrencilere ve velilerine gazlı içecekler ve vücut üzerindeki etkileri hakkında eğitim verilmelidir. Okul kantinleri ve okul çevrelerindeki yiyecek-içecek satışı yapan yerler denetlenmeli ve gazlı içeceklerin adölesan çağındaki öğrencilere satışının minimum seviyede indirilmesi sağlanmalıdır. Anahtar Kelimeler : Adölesan, Sağlık, Gazlı İçecek, Tüketim
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis to determine the consumption of the carboneted drinks in adolescents and examine the factors influencing the consumption of carboneted drinks. The data were collected using a questionnaire. At the same time, a BIA (Tanita) device was used to determine the Body Mass Index (BMI) values and also a Caliper device was used to determine the percentage of body fat and to measure the upper arm skinfold thickness. By using the SPSS package program, number, percentage, average, standard deviation, minimum and maximum values were obtained in evaluating the values. Chi-square test was used to compare the data. Participants generally consume carbonated drinks between meals. As long as carbonated drink consumption increases in male students, it was detected that the upper arm skinfold thickness has also increased. The consumption of flavored cola and fruit soda was observed more in male students. The consumption of soda pop and energy drinks are also higher in male students. It has been detected that the frequency of having a headache in students consuming carbonated drinks are higher. The desire to eat sugary foods continuously has been observed more in female students. As long as the age of the participants increases, it has been determined that they consume carbonated drinks more in summer months and it has been found significiant statistically. Therefore, training must be given to students in adolescence studying at all levels and their parents about carbonated drinks and their effects on the body. School canteens and places that sell food and drinks around schools must be inspected and it should be maintained that sales of carbonated drinks to students in adolescence be reduced to a minimal level. Key Words : Adolescence, Health, Carbonated drink, Consumption