Sanat (Resim-İş) eğitimi alan öğrencilerin popüler kültürden etkilenme durumları
The response status of students studying art education (Art-Teaching) by popular culture
- Tez No: 450228
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sanat (resim-iş) eğitimi alan öğrencilerin popüler kültürden etkilenme durumlarını ele almak ve konu hakkında görüş elde edebilmek için planlanan bu araştırma nitel olarak tasarlanmış ve araştırmada olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırma kapsamında Gazi Üniversitesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden toplam 15 kişi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Toplanan veriler betimsel analiz tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde, öğrencilerin çalışmalarında genelde kendi ilgi ve dikkatlerini göz önünde bulundurdukları fakat buradaki ilgi ve dikkat unsurlarının da enformasyon çağı gereği popüler kültür piyasası içerisinde şekillendiği anlaşılmaktadır. Araştırma sonucunda, popüler kültürün sanat eğitimi öğrencilerinin özellikle düşünme becerileri üzerinde faydasız etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Bir diğer sonuç ise; sanat eğitimi ile popüler kültür arasında ciddi çelişkili durumların olduğudur. Sanat eğitimi, öğrencilerin anlam dünyalarını genişletirken aynı zamanda düşünsel becerilerini geliştirmeyi ve bu kapsamda üretkenliğini etkili kılmayı amaçlar. Popüler kültür ise, bireyin tüm etkili donanımlarını görmezden gelerek, onu daha önceden hazırda bulundurduğu ürünleri koşulsuz tüketmeye davet eder. Tüketim bireyin vazgeçilmez alışkanlığı haline gelirken bu ürünlerin sürekli olarak piyasa düzeninde hazır halde bulunmaları, düzeylerinin düşük seviyelerde tutulması endişe vericidir. Bu bağlamda düşünüldüğünde, popüler kültüre dâhil olmuş ve tüketim çarkının bir kolu haline gelmiş sanat eğitimi öğrencisinin düşünme becerilerinin standartlaşması üretici ve yaratıcı kimliğinin yıpranması, taklit ve kopyaya yeltenmesi de kaçınılmaz görünmektedir. Sonuç olarak yaratıcı, eleştirel, entelektüel, düşünme becerilerinden yoksun öğrenci tıpkı popüler kültür merkezli ticari mekanizmaların amaçladığı gibi herkesleşir ve aynılaşır. Anahtar Kelimeler : Popüler kültür, sanat eğitimi, olgubilim
Özet (Çeviri)
This research, which is planned to deal with the response status of art education students and to get insight into the subject, is qualitatively designed and phenomenological method is used in this research. Within the scope of the research, interviews were conducted with a total of 15 students from 3rd and 4th grade in faculty of fine arts art teaching department in Gazi University. The collected data were analyzed through descriptive analysis technique. When research findings are examined, it is understood that the students generally take into account their own interests and attention in their study, but these interests and attention factors are also shaped within the popular culture market as a result of information period. As a result of the research, it was concluded that popular culture has useless effects on especially thinking skills of art education students. Another result is that there are serious contradictions between art education and popular culture. Art education aims to improve students' intellectual skills as well as expanding their semantic world and thus making their productivity effective. In contrast, popular culture invites the student to absolutely consume all the products already available by ignoring all his/her well-supported skills. It is worrying that these products are constantly available on the markets and their levels are kept at low levels while consumption becomes an indispensable habit of the individual. When considered in this context, the standardization of thinking skills and exhaustion of creativity and productivity and attempt to copy seem inevitable for an art student, who has been involved in popular culture and become a part of consumption cycle. As a result, students, lack of creative, critical, intellectual thinking skills, become just like everybody else, as aimed by popular culture-centered commercial mechanisms. Key Words : Populer culture, art education, phenomenological