Ege Üniversitesi Etnografya Müzesindeki Osmanlı Dönemine ait takıların incelenmesi
Examination of ornaments belonging to the Ottoman period, housed in the Ege University, Museum of Ethnography
- Tez No: 450231
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BÜYÜKYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı Ege Üniversitesi Etnografya Müzesinde bulunan Osmanlı Dönemine ait takılarda kullanılan malzeme, teknik, motif, kompozisyon ve takıların çeşitleri açısından incelenmesidir.Bu araştırmada; İzmir ilinin coğrafi konumu ve tarihçesi, Ege Üniversitesi Etnografya Müzesi, el sanatlarının tanımı ve sınıflandırılması, takı ve kuyumculuk sanatı, takı yapımında kullanılan madenler, teknikler ve dönem bilgileri hakkında bilgiler verilmiştir. Bu araştırmanın amacı doğrultusunda Ege Üniversitesi Etnografya Müzesinde görev yapan sanat tarihçi ve görevlilerle görüşme yapılmış ve bu müzelerde bulunan 82 adet takının gözlem formu oluşturulmuş ve değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda incelenen takılarda ham madde olarak gümüşün kullanıldığı görülmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda gümüşün hammadde olarak geçmişte de önemli olduğunu söylemek mümkündür.Araştırmada elde edilen bilgilere göre, incelenen takılarda en fazla kabartma tekniği kullanıldığı görülmektedir. Kabartma tekniğinin bilinen en eski tekniklerden biri olduğu hem kaynaklarda hem de incelenen takılarda görülmektedir.Araştırmada elde edilen bilgilere göre, incelenen 82 adet takının çoğunluğunda bitkisel motif kullanıldığı görülmektedir.Araştırmada elde edilen bulgulara dayanarak, araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler :Ege Üniversitesi EtnografyaMüzesi, Osmanli Dönemi takıları, El sanatları, Takı
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the materials, techniques, varieties, patterns and compositions used in the ornaments belonging to the Ottoman Period, preserved in the Ege University, Museum of Ethnography. In this research; the information about geographical location and history of the İzmir province,characteristics of Ege University, Museum of Ethnography, definition and history of handcrafts, jeweler art and ornament, the metals used in ornaments, the tools used in ornaments, the technics used in ornaments and epoch information of the metallic ornaments in Ege University, Museum of Ethnography is given.Inline with the aim of this research, the art historians and officials working in the Ege University, Museum of Ethnography have been met, and observation form of 82 pieces of ornaments preserved in the said museums have been prepared an devaluated.According to information obtained in the research, it is observed that silver metal had been used as a raw material for the ornaments examined.According to information obtained from the research, it is seen that the most of the investigated products are processed using embossing technique. It can be seen from both sources and investigated ornaments that the forging technique has been one of the oldest techniques.According to information obtained from the research, the investigated 82 products are mostly seen to be floral motifs used. According to evidence obtained from the research, the suggestions from the research are featured. Key Words : Ege University, Museum of Ethnography, Ottoman Period ornaments, Handcrafts, Jewellery