Adölesanlarda kafein tüketimi
Caffeine consumpti̇on for adolescent
  1. Tez No: 450230
  2. Yazar: NURCAN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİME KÜÇÜKKÖMÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kafein son yıllarda özellikle içeceklerde ve bazı yiyeceklerde yaygın olarak kullanılan önemli alkaloitlerdendir. Kafeinin sağlık üzerindeki etkilerine yönelik çok sayıda araştırma olmasına rağmen, özellikle adölesanların kafein tüketimine yönelik yapılan araştırma sayısı oldukça azdır. Bu nedenle bu araştırmada adölesanların kafein tüketimi ve kafein tüketimini etkileyen etmenlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma önemli bir sağlık sorunu bulunmayan 14-19 yaş arası 500 adölesan ile gerçekleştirilmiştir. Anket formu ve tanita cihazı ile elde edilen verilerin analizi yapılmıştır. Anket formunda adölesanların demografik bilgileri, bir günde tükettikleri kafein içeren içecek ve yiyecekler ile bu ürünlerin miktarları ve bu ürünlerin tüketim zamanları gibi sorulara yer verilmiştir. Kafeine yönelik tutum likert tipi sorularla saptanmaya çalışılmıştır. Adölesanlara anket uygulamasından 3 gün önce bilgi verilmiş ve 3 gün boyunca tükettikleri kafeinli ürünleri yazmaları istenmiştir. Daha sonra bu ürünlerdeki kafein miktarları hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılan adölesanların kız ve erkek sayıları birbirine yakındır. Adölesanlar kafeini sırasıyla en fazla çay, kola, neskafe ve kafeinli yiyeceklerden almaktadırlar. Enerji içeceklerinden alınan kafein miktarı ise oldukça azdır. Çayın en fazla kahvaltıda, kolanın ara öğünlerde, neskafenin ders çalışırken tüketildiği saptanmıştır. Adölesanlar çoğunlukla normal kiloda olmasına rağmen adölesanların önemli bir çoğunluğu kendisini kilolu olarak algılamaktadır. Yaş grupları arasında kafein tüketim miktarları arasında fark yoktur. Kızlara göre erkekler daha fazla kafein tüketmektedirler. Aynı zamanda erkekler, kızlara göre daha fazla çay tüketmektedirler. Adölesanlar kafein tükettiklerinde daha kolay işe odaklandıklarını ve kafeinin zihinsel yeteneklerini arttırdığını düşünmektedirler. Adölesanlar kafeini yeterli miktarda tüketme konusunda bilinçlendirilmeli, hem adölesanlara hem de ebeveynlere kafein tüketimi hakkında eğitim verilmelidir. Anahtar Kelimeler : Adölesan, kafein, kafeinli içecekler, kafeinli yiyecekler.
Özet (Çeviri)
Caffeine in recent years, especially among the major alkaloid widely used in beverages and some food. Although numerous studies on the effects of caffeine on health, especially that of research for adolescents caffeine consumption is very low. Therefore, we aimed to investigate the factors influencing the consumption of caffeine and caffeine consumption adolescents in this study. Research was carried out with significant without health problems 500 adolescents between the ages of 14-19. The questionnaire and the data obtained and analysis were performed. The demographic profile of adolescents in the questionnaire, and foods and beverages containing caffeine they consume in a day and the amounts of these products are given to questions like time consumption of these products. Caffeine was aimed to determine attitudes toward the Likert-type questions. 3 days before the adolescent survey and were asked to write given information they consume caffeinated products for 3 days. The amount of caffeine in these products is then calculated. According to the survey the number of female and male adolescents to research are close to each other. Adolescents caffeine, respectively, the more tea, cola, coffee and caffeinated receive the food. The amount of caffeine in energy drinks taken quite low. In most breakfast of tea, colas, between meals, it was found that consumption of coffee while working classes. Adolescents often of normal weight, although a significant majority of adolescents perceive themselves as overweight. There is no difference between the age groups between consumption of caffeine. Men consume more caffeine than women. At the same time, men consume more tea than women. Adolescents think that they focus on the work easily when they have caffeine and they think caffeine expands mental abilities. Adolescents should be informed about consuming adequate amounts of caffeine, both adolescents and parents should be educated about caffeine consumption. Key Words : Adolescent, caffeine, caffeinated drinks, caffeinated foods.