Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında kariyer mesleklerinde çalışanların e-öğrenmeye karşı tutumları
The attıtudes of personnels ın career jobs the Ministry of Energy and Natural Sources towards e- learnıng
- Tez No: 450242
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAMİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığında kariyer meslek grubundaki çalışanların e-öğrenmeye yönelik tutumlarını belirlemek ve çalışanların demografik özellikleri ile e-öğrenmeye yönelik tutumları arasındaki farklılığı ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırma bu yönüyle tarama modelindedir. Araştırmanın amacına uygun olarak belirlenen, kamu kurumu kariyer meslek grubunda çalışan 2500 personel içerisinden 186 çalışan araştırmanın çalışma evrenini oluşturmaktadır. Çalışma evreni içerisinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile 116 çalışan örneklem olarak araştırma belirlenmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak belirlenen bakanlık personelin e-öğrenmeye yönelik tutumlarını ortaya çıkarmak için Wilkinson, Roberts ve While (2010) tarafından geliştirilen e-öğrenmeye yönelik tutum ölçeği, Haznedar (2012)'ın yüksek lisans tezi kapsamında Türkçe 'ye uyarlanmış iki faktörden oluşan ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşmak için kullanılan tutum ölçeğinden elde edilen veriler SPSS-21 paket programına işlenmiştir. Daha önceden uyarlaması yapılan 2 faktörlü 20 maddelik ölçeğin araştırma yapılan grupta doğrulanıp doğrulanmadığına ait LISREL paket programı kullanılarak doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Araştırmada yer alan bakanlık personelinin e-öğrenmeye yönelik tutum ölçeğinin alt faktörleri ve geneline ait düzeylerinin incelemek için betimsel istatistiklere (Ortalama, Standart Sapma, Minimum ve Maksimum Değerler) yer verilmiştir. Bakanlık personelin cinsiyetlerine göre e-öğrenmeye yönelik tutum ölçeğinin alt faktörleri ve geneline ait tutumları arasındaki farklılığa ve personelin yabancı dil düzeyi, hizmet yılı ve mezun oldukları fakülte değişkenlerine göre e-öğrenmeye yönelik tutum ölçeğinin alt faktörleri ve geneline ait tutumları arasındaki farklılığa bakılmıştır. Personelin E-Öğrenme Tutum Ölçeğinin Alt Faktörleri ve Geneline İlişkin Tutum Düzeylerine Ait Betimsel İstatistikleri incelendiğinde;“E-Öğrenmeye Yatkınlık”ve“E-Öğrenmeden Kaçınma”faktörleri karşılaştırıldığında bakanlık personelinin e-öğrenmeye yatkınlıklarına yönelik tutumlarının e-öğrenmeden kaçınmaya yönelik tutumlarından daha yüksek olduğu, Personelin Cinsiyetlerine Göre E-Öğrenme Tutum Ölçeğinin Alt Faktörleri ve Geneline İlişkin Tutum Düzeylerine Arasındaki Farklılığa Ait sonuçlar incelendiğinde, erkek personelin tutum düzeyleri ile kadın personelin tutum düzeyleri arasında anlamlı farklılık yaratacak düzeyde bir fark olmadığı ama erkek personelin tutum düzeylerinin, kadın personelin tutum düzeylerine göre biraz daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the attitudes of personnel in career jobs in The Ministry of Energy and Natural Sources towards e-learning and to reveal the difference between the demographic features of personnel and the attitudes towards e-learning. The study is a scanning model from this aspect. 186 employees work in research institutions working in the public profession of career staff in 2500 is the universe. The research in the study of the universe has been identified as a simple random sample of 116 employees with sampling. To find out the attitudes of the ministry personnel who was determined to the aim of the study towards e-learning, the attitude scale towards e-learning which developed by Wilkinson, Roberts and While (2010) and the scale which is formed two factors and was adapted to Turkish within post graduate thesis of Haznedar (2012) were used. The data which was obtained from attitude scale which was used to reach the aim of the study was processed SPSS-21 packet program. Confirmatory factor analysis (CFA) was conducted by using LISREL packet program which belongs to whether previously made two-factor version of the 20-item scale was confirmed or not in the group was studied. It is included the descriptive statistics (Average, Standard Deviation, Minimum and Maximum Values) to investigate sub-factors of the scale of attitudes towards e-learning of ministry personnel who took part in the study and its levels of the general. The difference between the sub-factors of the scale attitudes towards e-learning according to the genders of ministry personnel and the attitudes of the general and language skills of staff, took the attitude scale factors for e-learning based on years of service and faculty they graduated variables were analyzed and differences between the attitudes of the general population was examined. Staff E-Learning Attitudes Sub-Factor and Descriptive Statistics Belongs to Level Attitudes General examined;“E-Learning Factor”and“E-Avoidance Learning”factors compared ministry staff email that the attitude towards learning predisposition to be higher than the attitudes to avoid e-learning, staff of E-Learning Attitudes by Gender Sub-Factor and General Relating to Differences in Attitudes Level when the results were analyzed, the male staff attitude level with the female staff's attitude level of statistical difference between whether a difference in level to create, but the attitude level of male staff, concluded that female staff is a bit higher than the attitude level. Key Words : Public Official, Career, E-Learning, Education