Yüksek sıcaklıkta çalışan bir siklon tasarımı ve uygulaması
Design and application of a cyclone seperator that operated at high temperature
- Tez No: 348731
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞİNASİ ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde birçok endüstriyel uygulamada küçük parçacık boyutlu malzemeler kullanılmaktadır. Bu kullanım sonucu, çalışma ortamlarında ve bacalarda, toz deşarjı gözlenmektedir. Bu sebeple geliştirilen çeşitli toz tutma sistemlerinden biri de, siklonlardır. Bu çalışmada, yüksek sıcaklıklarda çalışan, seramik frit fırınında baca gazı ile beraber hareket eden ince tozların toplanabileceği bir siklon sistemi ve uygulaması konusunda çalışılmıştır. Yapılan literatür taraması sonuncunda görülmüştür ki, bu çalışma, frit fırınları için yüksek sıcaklıkta çalışan bir siklon olması itibariyle bir ilk değeri taşımaktadır. Öncelikle, imal edilecek yüksek sıcaklık siklon seperatörünün hesaplamaları yapılarak, boyutları belirlenmiş, ardından ne tür bir malzeme ile üretileceğine karar verilip, tasarımı tamamlanarak üretimi yapılmıştır. Yapılan üretim sonrası siklon separatörün bacaya taşınan tozların %88 ini, 1100 derece sıcaklıkta, yakaladığı belirlenmiştir. Siklondan kurtulan tozların ortalama çapı 6,47 µm olarak gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, low particle size materials are widely used in many industrial applications which are causes dust discharge to environment. In order to collect the dust, one of the collection systems is called cyclone separator. This thesis is about the collection of the dust inside high temperature ceramic frit furnace chimney, with a cyclone separator located inside the chimney. According to literature survey, it has been found that, this study is the first about high temperature cyclones for frit furnaces. First of all, the cyclone calculations have been carried out. Then, the selection of material which will be used for construction of cyclone, is done. And finally the application of cyclone is finished. When the cyclone is produced then it has been tested. It has been found that the cyclone separator has collected 88% of the dust that has been flowed to chimney. The average particle diameter of the dust that did not collected by cyclone is found as 6,47µm.