Su yalıtım malzemesinin doğal puzolanlar ve endüstriyel atık malzemeler kullanılarak geliştirilmesi
Development of waterproofing material with using pusolanic materials and industrial residues
- Tez No: 450276
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERSAN PÜTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Chemical Engineering, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanoğlu enerji kaynağı olarak yararlanabileceği her kaynağı kendisine fayda sağlayacak Görselde kullanmayı amaçlamıştır. Enerji kaynakları kısıtlıdır; bu nedenle insanlar tarih boyunca doğal kaynaklara yönelmiştir. 21. yüzyılda endüstrileşme yolunda tüm dünyada ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemli atılımlar yapılmaktadır. Bu süreç içinde yapılan yatırımlardaki üretim sürecinde enerji maliyetleri ihmal edilemez bir sorun haline gelmiştir. Enerji maliyetlerinin düşürülmesinde alternatif enerji kaynakları kullanıldığı gibi yalıtım uygulamaları da önemli bir yer tutmaktadır. Yalıtım, tabiatın ve içinde bulunduğumuz mekanların korunmasıdır. Yaşadığımız ortamların yalıtımı, sağlıklı bir yaşamın garantisi ve tabiatın korunarak gelişmesine yardımcı olan en önemli faktörlerden biridir. Buradan hareketle, yalıtım kısaca, kullandığımız binaların dışsal etkilere karşı korunması olarak tanımlanabilir. Yalıtım temelde iki amaçla yapılır. Yapının veya problemli yapı bölümlerinin korunması veya önceden oluşmuş olan problemin çözülmesi amaçlanır. Su, yeryüzü ve yeraltı olmak üzere her ortamda bulunan bir maddedir. Yapıların hizmet ömrü boyunca sudan etkilenmemeleri amacıyla, yapı üzerindeki her noktanın su etkisine direnç göstermesi için malzemeler üretmeye çalışılmaktadır. Yapılan bu çalışmada, özellikle son yıllarda yönetmeliklerde de zorunlu hale gelen su yalıtımının alternatif yolları araştırılmış ve atık malzemelerle ve doğal puzolanik madenlerle su yalıtım malzemesi yapılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Humankind always willed to use the benefits of all energy sources and that's why aimed to find natural sources. Today, it is necessary to find new methods to get the existent benefits by using less energy. The isolation works have firstly focused on heat isolation. Also, the other isolation works have followed the heat isolation according to increasing demands. While heat isolation intends to save the thermal energy, the other isolation types intend an easier and more comfortable life. Trying to produce structures that will be unaffected by water throughout their service life, human s are trying to work out details and devices that will ensure that each point on a structure is resistant to the effects of water. Nowadays it has been understood that it is insufficient to conduct such works on structures only, ground being as important as the structure itself, and especially that the water is dominant in the interaction between the structure and the ground, rendering the structure unusab1e. Water is an ever-present substance found both under and above ground. Especially when its effects on the underground structure shell have been researched in the study, observation and estimation of the interaction between ground water and the structure have become relevant and framework scope was determined.