Kızıldağ (Hatay) ofiyolitini oluşturan farklı magmatik kayaların U-Pb yöntemi ile yaşlandırılması
U-Pb dating of different magmatic rocks from the Kizildağ (Hatay) ophiolite
  1. Tez No: 450312
  2. Yazar: EMRAH ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN PARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yüksek lisans tez çalışması kapsamında SIMS (Secondary Ion Mass Spectrometer) zirkonU-Pb yöntemi ile Kızıldağ (Hatay) ofiyolitine ait kabuksal kayaların tarihlendirmesi amaçlanmıştır. Kızıldağ (Hatay) ofiyoliti, Türkiye'de Neotetis ofiyolitleri içinde en iyi korunmuş okyanusal litosfer kalıntılarını içermektedir. Tarihlendirmesi yapılan zirkonların boyutlarının genel olarak 12-150 µm arasındadır. Tipolojik olarak kısa-küt veya uzun prizmatik şekillerde olup, genellikle belirgin bir zonlanma görülmemekle birlikte bazı zirkon kristallerinde yamalı ve iskeletimsi zonlanma göstermektedir. Tarihlendirilen zirkonlar magmatik kökenlidirler (Th/U=0.34-3.47).Kızıldağ (Hatay) ofiyolitine ait kabuksal kayalarda gerçekleştirilen zirkon U-Pb jeokronoloji çalışmaları sonucunda elde edilen 10 adet mafik ve felsik kaya örneğine ait yaşlar 90.6±6.4 – 97.7±1.1 My arasında değişmektedir.Birbirleri ile hata payları içerisinde örtüşen yaş aralıklarından yola çıkarak SSZ-tipi kabuk oluşumunun zaman aralığının 1.3-7.2 My ile sınırlanmış olduğu görülmektedir.Kızıldağ (Hatay) ofiyolitinden elde edilen SSZ-tipi kabuk ile ilgili jeokronolojik verilerdeki hata payına bağlı minimum ve maksimum yaş aralıklarının 84.20 My - 98.8 My arasında değişmesi (14.6 My), Güney Neotetis okyanusal baseninin Senomaniyen-Kampaniyen dönemindeki okyanus içi yitimi ile kıta kenarına ofiyolit yerleşimi ve Kızıldağ (Hatay) ofiyolitini örten en yaşlı stratigrafik birimin Mastrihtiyen yaşlı olması, bölge jeodinamiği ile uyumluluk sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to date oceanic crustal rocks by SIMS (Secondary Ion Mass Spectrometer) within the frame of MSc thesis. Kızıldağ (Hatay) ophiolite comprises the best-preserved Neotethyan oceanic lithospheric remnants. Size of the zircons range from 12-150 µm. Although some of the zircons show patchy and skeletal zonning, they do not display clear zonning in general. They are magmatic in origin (Th/U= 0.34-3.47). Ten samples from the mafic and felsic crustal rocks of the Kızıldağ (Hatay) ophiolite yielded zirkon U-Pb ages ranging from 90.6±6.4 to 97.7±1.1 Ma. Duration of the suprasubduction zone (SSZ) type oceanic crust formation has been defined between 1.3-7.2 My based on overlapping crystallization ages at 1σ standart deviation. When one considers the minimum (84.2 My)and maximum (98.8 My)ages obtained from the Kızıldağ (Hatay) ophiolite,it is clear that the closure of the Southern Neotethyan oceanic basin during Cenomanian-Campanian due to north-dipping subduction, ophiolite emplacement onto Arabian continental margin and the oldest stratigraphic unit (Maastrichtian) covering the emplaced-ophiolite are in agreement within the Eastern Mediterranean geodynamic evolution.