Anason (Pimpinella anisum L.)tohumunun uçucu yağı ve aroma bileşimi üzerine depolama süresinin etkisi
The effect of storage time on essential oil and aroma composition of anise seeds (Pimpinella anisum L.)
  1. Tez No: 450321
  2. Yazar: TUĞÇE MELİS AKICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT CABAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, 10ºC'de, farklı sürelerde (yeni hasat, 6 ay, 9 ay ve 12 ay) depolanmış anason (Pimpinella anisum L.) tohumlarının uçucu yağ oranları ve uçucu yağın aroma bileşimi üzerine depolama süresinin etkisi araştırılmıştır. Anason tohumlarından uçucu yağ Su Buharı Distilasyonu tekniği ile elde edilmiştir. Uçucu yağdan aroma bileşiklerinin tanımlanmasında GC-MS, miktarlarının belirlenmesinde ise GC-FID cihazı kullanılmıştır. Anasonda uçucu yağ oranı en yüksek yeni hasatta %2 ve bunu takiben 6 ay depolananda %1.7, 9 ay depolananda %1.5 ve 12 ay depolananda %1.4 bulunmuş ve depolama süresine bağlı olarak azalmıştır. Anason uçucu yağında yeni hasat ve 6 ay depolanmış anasonlarda toplamda 41 adet, 9 ay ve 12 ay depolanmış anasonlarda ise toplamda 43 adet aroma bileşiği tespit edilmiştir. Anason aromasında miktar olarak en önemli bileşikler trans-anetol, estragol, ɣ-himachalene, anisaldehit ve linalol olmuştur. Uçucu yağ oranı ve aroma bileşiklerinin miktarları depolama süresi arttıkça azalma göstermiştir. Aromadaki süreye bağlı azalma duyusal analizlerle de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the change on the volatile oil yields and composition of anise seeds (Pimpinella anisum L.) which have been stored at 10ºC and in four different storage times (newly harvested, 6 months, 9 months and 12 months) have been investigated. Steam distillation technique was used to obtain essential oil from the anise seeds. GC-MS and GC-FID were used for identification and quantification of volatile compounds from essential oil, respectively. The highest essential oil content was obtained from the newly harvested anise seeds (2%), followed by 6 months (1.7%), 9 months (1.5%) and 12 months storaged (1.4%). Essential oil contents decreased prolonged storage periods. As a result of the analysis, total of 41 volatile compounds were identified in the newly harvested and 6 months stored anise seeds. Total of 43 volatile compounds were identified in 9 months and 12 months stored seeds. Trans-anethole, estragole, ɣ-himachalene, anisaldehyde and linalool were quantitatively the most dominant compounds in the essential oil of the anise seeds. The essential oil yields and the content of aroma compounds were decreased over a longer storage period. In the term of storage periods, sensory analysis also confirmed the decrease in aroma.