Kuantum teorisinde yerelleşebilirlik (localizability) ve uzay problemi
Localizability and space problem in quantum theory
- Tez No: 45034
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞUAYYİP SALİM ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET KUANTUM TEORİSİNDE YERELLEŞEBILIRLIK (LOCALIZABILITY) VE UZAY PROBLEMİ ŞAHIN, Uğur Yüksek Lisans Tezi, Fizik Anabilim Dalı ti Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr.Şuayyip Salim Ozkurt Ağustos, 1995, 7 sayfa Son yıllarda kuantum teorisinin temelleri yeniden incelenmektedir. Bunlardan bazıları yerelleşebilirlik ve uzay problemleridirler. Amaçlanınız için fotonun ve elektronun kuantum mekaniksel özellikleri çok önemli olduğundan klasik elektrodinamik (Maxwell Denklemleri) ve kuantum elektrodinamiğin (Bir elektronun Zitterbewegung'u) sonuçlan da incelenmiştir. Bu çalışmada ilk önce problem üzerindeki tarihsel gelişim verilmiş, ikinci olarak N.Ünal (1995) tarafından verilmiş bir konum operatörü tanımı kullanılarak problemin orijinal bir çözümü elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Kuantum Teorisi, Yerelleşebilirlik, Uzay, Dirac denklemi, Zitterbewegung.
Özet (Çeviri)
SUMMARY LOCALIZABILITY AND SPACE PROBLEM IN QUANTUM THEORY ŞAHIN, Uğur MS. In Department of Physics Supervisor : Yrd.Doç.Dr.Şuayyip Salim Ozkurt August, 1995, 7 pages In recent years, foundations of quantum theory is reconsidered. Some of these is localizability and space problem. For our aims, because of the quantum mechanical properties of photon and electron are very important, the results of classical electrodynamics (Maxwell Equations) and quantum electrodynamics (the Zitterbewegung of an electron) has been also treated. In this work, firstly, the historical development on the problem has been given, and secondly, a original solution of the problem has been obtained by means of a position operator definition as given by N.Unal (1995). Keywords : Quantum theory, localizability, space, the Dirac Equation, the Zitterbewegung.