Farklı laktasyondaki süt sığırlarının süt verimi üzerine yaz ve kış yemlemesinin etkisi
Effect of winter and summer feeding on milk yield of dairy cattle in different lactation stage
  1. Tez No: 450368
  2. Yazar: SAMET YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ZEHRA SARIÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, farklı laktasyondaki süt sığırlarınının, süt verimi üzerine yaz ve kış yemlemesinin etkisini ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Çalışmada, Ankara-Haymana'daki süt sığırı işletmesinde serbest duraklı ahırlarda barındırılan ve 1., 2., 3. ve 4. laktasyonlarda bulunan yaklaşık 550-700 kg canlı ağırlıktaki toplam 65 holstein ırkı süt ineğine ait 12 aylık süt verimi kayıtları kullanılmıştır. İşletmedeki hayvanlara yaz beslemesinde yem materyali olarak; yonca kuru otu, buğday samanı ve süt karma yeminden oluşan, kış beslemesinde ise yonca kuru otu, mısır silajı ve süt karma yeminden oluşan toplam karışık rasyon (TKR) verilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, hayvanların kış aylarındaki süt verimlerinin yaz aylarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Yaz beslemesinde hayvanların en yüksek süt veriminin genel olarak mart, nisan, mayıs aylarında, en düşük süt verimlerinin ise haziran, temmuz ve ağustos aylarında olduğu belirlenirken, kış beslemesinde genelde hayvanların en yüksek süt veriminin aralık, ocak ve şubat aylarında, en düşük süt veriminin ise eylül, ekim ve kasım aylarında olduğu belirlenmiştir. Laktasyon sayılarına göre, en yüksek süt verimi 4. laktasyonda bulunan hayvanlardan elde edilmiş, bunu sırasıyla 3., 2. ve 1. laktasyondaki hayvanlar izlemiştir. Yaz aylarında 2., 3. ve 4. laktasyonlardaki hayvanlara verilen TKR ile besin madde (Kuru Madde:KM, Ham Protein:HP ve Metabolize Enerji:ME) gereksinimlerinin karşılanamadığı, kış aylarında ise 1., 2. ve 3. laktasyondaki hayvanların ME gereksinimlerinin karşılanmasına rağmen KM ve HP ihtiyaçlarının karşılanamadığı görülmüştür. Sonuç olarak yaz ve kış beslemesinin süt verimi üzerinde önemli etkisi olduğu, yaz ve kış toplam karışık rasyonun dengesiz olduğu, besin madde içerikleri bakımından yetersiz olduğu hayvanların ihtiyacını karşılayamadığı ve hayvanların yeterince yem tüketemedikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned for the purpose of asserting the effect of summer and winter feeding on milk yield of dairy cattle in different lactations. In this study 12 month milk yield records of 65 Holstein breed dairy cows at 1st, 2nd, 3rd and 4th lactations and weighted approximately 550 - 700 kg live weight that kept in free stall barn in dairy cattle facility in Ankara - Haymana were used. Animals in the facility were fed total mixed ration (TMR) composed of alfalfa hay, maize silage and concentrated feed as winter nutrition and alfalfa hay, wheat straw and concentrated feed as summer nutrition. According to results of the study, it was determined that milk yield of animals in winter is higher than their milk yield in summer. İn the summer nutrition, while highest milk yield of animals generally was determined in march, april, may and lowest milk yield of their in june, july, august; in the winter nutrition, highest milk yield of animals generally was determined in december, january, february and lowest milk yield of their in september, october, november. According to lactation numbers, highest milk yield was obtained from animals at 4th lactation and milk yields of animals at 3rd, 2nd and 1st lactations follow respectively. It was seen that TMR fed to the animals in summer didn't meet the nutrient requirements (Dry Matter:DM, Crude Protein: CP and Metabolizable Energy: ME) of animals at 2nd, 3rd and 4th lactations and while TMR fed to the animals in winter met the ME nutrient requirements of animals at 1st, 2nd and 3rd lactations but not DM and CP requirements. İn conclusion it became evident that summer and winter feeding have a significant impact on milk yield, summer and winter total mixed ration is unstable, insufficient with regards to nutrient contents and doesn't satisfy animals' needs and animals can't consume enough feed.