Genç damızlıklarda kuluçka ve broyler performansının artırılmasına yönelik uygulamalar
Applications for improving the hatchability and broiler performance of chicks from young breeders
  1. Tez No: 414390
  2. Yazar: REZA SHIRANJANG
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ELİBOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Deneme I (Sürü yaşı ve ilk iki gün altlık sıcaklığının broyler performansına etkisi): Bu çalışmada, sürü yaşı (27 ve 37 hafta) ve ilk iki gün altlık sıcaklığının (normal: 34-32°C ve serin: 26-28°C) etlik piliç performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Denemede, çıkım zamanı belirlenmiş toplam 546 adet Ross 308 genotipine ait günlük civciv kullanılmıştır. Genç sürüden elde edilen civcivlerde, canlı ağırlık ve yem tüketimi diğer yaş grubuna göre önemli seviyede düşük bulunmuştur (P0.05). Ölüm oranı bakımından ise 35. günde sürü yaşı X altlık sıcaklığı ve çıkım zamanı X altlık sıcaklığı interaksiyonları önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Experiment I (The effect of broiler breeder flock age and litter brooding temperature in the first two days on broiler performance): This experiment was conducted to determine the effect of flock age (27 wk: young; 37 wk: prime) and litter brooding temperature in the first two days (normal: 34-32°C, and cool: 26-28°C) on broiler performance. A total of 546 chicks, which were determined hatch time, were used in this experiment. Chicks from young flock had a lower feed consumption and BW at 35th day than prime flock (P0.05). Mortality at 35th day was affected by flock age X litter temperature and hatch time X litter temperature.