Oksi 2, 2 difenilasetik asit substituentli ftalosiyaninlerin sentezi ve bazı özelliklerinin araştırılması
Synthesis and investigation of some properties of oxy 2.2 diphenylacetic acid substituted phthalocyanines
  1. Tez No: 450396
  2. Yazar: SAKAR MUBARAK ABDALRAZAQ ABDALRAZAQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH AĞIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, yeni başlangıç maddesi 3, benzilik asit 1 ile 4-nitroftalonitril 2'in bir nükleofilik yer değiştirme reaksiyonu ile hazırlandı. Yeni oxy-2, 2-diphenylacetic acid substituentli metalloftalosiyaninler [M: Co (II), Mg (II), Cu (II) ] 4-6 ftalonitril türevi 3'ün siklotetramerizasyonu ile sentezlendi. Periferal konumlarda oxy-2, 2-diphenylacetic acid substituentli grupları taşıyan bu yeni ftalosiyanin bileşikleri tetrahidrofuran, diklorometan, aseton, dimetilformamid ve dimetilsulfoksid gibi çözücülerde gayet iyi çözünmektedir. Yeni sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz, FTIR, 1H-NMR, ve UV/Vis teknikleri ile karakterize edilmiştir. Bu yeni bileşiklerin agregasyon ve floresans özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new starting material 3 was prepared by a nucleophilic displacement reaction of 2-hydroxy-2, 2-diphenylacetic acid 2 with 4-nitrophthalonitrile 1. Novel metallophthalocyanines [M: Co (II), Mg (II), Cu (II)] 4-6 with oxy-2, 2-diphenylacetic acid substituents were synthesized by cyclotetramerization of phthalonitrile derivative 3. New phthalocyanines bearing substituted oxy-2, 2-diphenylacetic acid on periphery moiety are perfectly soluble in tetrahydrofuran, dichloromethane, acetone, dimethylformamide and dimethylsulfoxide. The structures of the newly synthesized compounds were characterized by elemental analysis, FTIR, 1H-NMR, and UV/Vis techniques. The aggregation and fluorescence properties of these new compounds were also investigated.