Meti̇l 2-oksi̇-2,2-di̇feni̇lasetat substi̇tuentli̇ ftalosi̇yani̇nleri̇n sentezi̇ ve bazi özelli̇kleri̇ni̇n araştirilmasi
Synthesis and investigation of some properties of methyl 2-(oxy)-2,2-diphenylacetate substituted phthalocyanines
  1. Tez No: 398795
  2. Yazar: CEYHUN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH AĞIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, yeni başlangıç maddesi 3, metil 2-hidroksi-2,2-difenilasetat 1 ile 4-nitroftalonitril 2'in bir nükleofilik yer değiştirme reaksiyonu ile hazırlandı. Yeni metil 2-(oksi)-2,2-difenilasetat substituentli metalloftalosiyaninler [M: Zn(II), Co(II), Cu(II), Ni(II)] 4-7 ftalonitril türevi 3'ün siklotetramerizasyonu ile sentezlendi. Periferal konumlarda metil 2-(oksi)2,2-difenilasetat substituentli grupları taşıyan bu yeni ftalosiyanin bileşikleri tetrahidrofuran, diklorometan, kloroform, dimetilformamid ve dimetilsulfoksid gibi çözücülerde gayet iyi çözünmektedir. Yeni sentezlenen bileşiklerin yapıları elementel analiz, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV/Vis teknikleri ile karakterize edilmiştir. Bu yeni bileşiklerin agregasyon davranışları, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a new starting material 3 was prepared by a nucleophilic displacement reaction of methyl 2-hydroxy-2,2-diphenylacetate 1 with 4-nitrophthalonitrile 1. Novel metallophthalocyanines [M: Zn(II), Co(II), Cu(II), Ni(II)] 4-7 with methyl 2-(oxy)-2,2-diphenylacetate substituents were synthesized by cyclotetramerization of phthalonitrile derivative 3. New phthalocyanines bearing substituted methyl 2-(oxy)-2,2-diphenylacetate on periphery moiety are perfectly soluble in tetrahydrofuran, dichloromethane, chloroform, dimethylformamide and dimethylsulfoxide. The structures of the newly synthesized compounds were characterized by elemental analysis, FTIR, 1H-NMR,13 C-NMR and UV/Vis techniques. The aggregation, antioxidant and antibacterial properties of these new compounds were also investigated.