Karaerik (Vitis vinifera L. cv. 'karaerik') klonlarının fitokimyasal özellikleri üzerine araştırmalar
Studies on phytochemical characteristics of Karaerik (Vitis vinifera L. cv. 'Karaerik') clones
- Tez No: 450403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Karaerik (Cimin) üzüm çeşidine ait klonların fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra fitokimyasal özelliklerinin incelenmesi ve bu özellikler bakımından klonlar arası farklılığın belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, altı adet klonda (Klon 13, Klon 15, Klon 18, Klon 19, Klon 23 ve Klon 30) renk (L*, a*, b*, C, h˚), salkım ağırlığı (g), tane eni (mm), tane boyu (mm), tane ağırlığı (g) gibi fiziksel, pH, %TA, %SÇKM, olgunluk indisi, şeker, organik asit, C vitamini ve makro-mikro besin elementleri gibi kimyasal özelliklerle fenolik bileşikler gibi fitokimyasal özellikler ele alınmıştır. Çalışma sonucunda, renk özellikleri bakımından Klon 23, salkım ağırlığı bakımından Klon 30, tane eni ve tane boyu bakımından Klon 15 ve Klon 13, tane ağırlığı bakımından yine Klon 15, %SÇKM bakımından Klon 19, makro-mikro besin element içeriği bakımından yine Klon 15, organik asit içeriği bakımından Klon 13 öne çıkan klonlar olmuştur. Benzer şekilde, şeker içeriği bakımından 30 no'lu klon ve vitamin C içeriği bakımından ise 13 no'lu klon ön plana çıkmıştır. Fenolik bileşik içeriği bakımından kateşin hariç, klonlar arasındaki farklılık önemli bulunmadığından, belirgin olarak öne çıkan klon olmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the phytochemical characteristics as well as physical and chemical characteristics of the Karaerik (Cimin) clones and to determine differences among them in terms of these characteristics. For this aim, color (L *, a *, b *, C, h˚), and some physical characteristics that cluster weight (g), berry width (mm), berry size (mm) and berry weight (g) as well as chemicals characteristics such as, pH, titratable acidity (TA%), total soluble solid (TSS%), maturity index, sugars, vitamin C, organic acids and macro-micro nutrients, phytochemical that phenolic compounds is considered in six clones (Clone 13, Clone 15, Clone 18, Clone 19, Clone 23 and Clone 30). As a result of study; clone 23 for color characteristics, clone 30 for cluster weight, clone 15 and clone 13 for berry size and berry width, for berry weight also clone 15, clone 19 for TSS%, clones 15 also for macro-micro-nutrient content, and clone 13 also for organic acid have been found noticeable clones. Similarly, clone 30 for sugar content and clone 13 for vitamin C have been found considerable clones. Since the differences among the clones were not statistically significant for the phenolic compound content, except for catechin, there is no considerable clone for this compound.