Control led strip over wi-fi network using arduino
Arduino kullanarak wi-fi ağı üzerinden led şerit
- Tez No: 450404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NURİ ALMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Işık yayan diyotlar genellikle bilimsel uygulamalarda ışık kaynağı olarak ve ışık uyaranları sağlamak için düşük maliyeti ve esnek bir şekilde kullanılmıştır. Genellikle dünyada, otomatik sistemler manüel sistem göre tercih edilirler. Geçtiğimiz on yıl içerisinde internet kullanıcılarının sayısındaki hızlı artış insan yaşamının bir parçası olmuştur. Bu çalışmada, bir uzaktan kumandalı LED, LED kontrol uygulama IOS yazılımı ve arduino mikrokontrolcüsü kullanılmıştır. LED kontrol uygulaması, LED'lerin açma-kapama durumlarını, farklı renk ve desen değiştirilmesi menülerini içerir. Geliştirilen sistem iki kısımdan oluşur: Donanım ve yazılım. Donanım ise iPhone, kişisel bilgisayarlar, Arduino UNO, Arduino Wi-Fi shield ve LED'ler içerir. Yazılım sistemin ikinci kısmıdır; Yazılım, ışık yayan diyot şerit tasarımı için tasalanan Arduino kodudur. Led kontrol uygulaması, donanım cihazlarına Arduino Wi-Fi shield üzerinden bağlanır. Ayrıca, iPhonelarda Led kontrol uygulaması, LED kontrol etmek için kullanılmaktadır. Bu sistem, iletişim için bir internet ağı kullanır.
Özet (Çeviri)
Light-emitting diodes are usually used as light sources in sciences applications and it is common as a low-cost and flexible way to provide light stimuli. In the world, automatically systems are being chosen over the manual system. With the fast growth in the number of users of the internet through the past decade, the Internet has become a part and section of human life. In this study, a remotely controlled LED using led control application software IOS and arduino microcontroller. Led control application involves the cases of ON/OFF, different colors and patterns changing menu. The developed system consists of two parts: hardware and software. The hardware is consists of many units such as iPhone, personal computers, Arduino UNO, Arduino Wi-Fi shied, and LED. The software is the second part of this system; it is Arduino IDE's code for design Light emitting-diode strip, is the second part of this system. The Led control application connected to hardware devices over Arduino Wi-Fi shield. Furthermore, it works to control LED, from the Led control application in the iPhone. This system uses an internet network for communication