Deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda Heracleum persicum ve bryonia multiflora bitkilerinin iyileştirici etkilerinin araştırılması
The investigation of therapeutic effects of Heracleum persicum and Bryonia multiflora plants on experimentally induced diabetic rats
  1. Tez No: 450417
  2. Yazar: ELİF EBRU ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışmada deneysel diyabet oluşturulan sıçanlarda Ülüngür (Bryonia multiflora) ve Suh (Heracleum persicum) bitki ekstraktlarının diyabet komplikasyonları üzerine iyileştirici etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 63 adet Wistar albino ırkı dişi sıçanlardan her grupta 7 sıçan olacak şekilde toplam 9 grup oluşturuldu. Sıçanlara ağırlıklarına göre tek doz 45 mg/kg streptozotosin (STZ) intraperitoneal olarak uygulanarak diyabet modeli oluşturuldu. 21 gün boyunca kontrol grubu (NK) ve diyabet kontrol grubuna (DK) sadece yem ve su verilirken, diyabet akarboz grubuna (DAK) 20 mg/kg akarboz, DB1 grubuna 100 mg/kg, DB2 grubuna 200 mg/kg ve DB3 grubuna 400 mg/kg Bryonia multiflora ekstraktı, DH1 grubuna 100 mg/kg, DH2 grubuna 200 mg/kg, DH3 grubuna 400 mg/kg Heracleum persicum bitki ekstraktı gavaj yoluyla verildi. Çalışma sonunda aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), laktat dehidrogenaz (LDH) serum enzim seviyeleri, C-peptit, insülin seviyesi, lipit profili [trigliserit (TRIGLIS), total kolesterol (TC), HDL-kolesterol (HDL-c), LDL-kolesterol (LDL-c), VLDL)], kreatinin (CRE), üre, kan üre azot (BUN) ile total kanda glikozillenmiş hemoglobin (HbA1c) düzeyleri belirlendi. Öte yandan, beyin, böbrek, eritrosit ve karaciğer dokusu örneklerinde katalaz (CAT), süperoksid dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), glutatyon S-transferaz (GST), glutatyon redüktaz (GR) aktiviteleri ve redükte glutatyon (GSH) ile malondialdehit (MDA) düzeyleri ve ince bağırsakta α-glukozidaz enzim seviyesi tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the therapeutic effect of Bryonia multiflora (Ülüngür) and Heracleum persicum (Suh) on diabetic complications in experimentally induced diabetic rats. 9 groups of rats were formed each containing 7 individuals of 63 Wistar albino female rats. Diabetes model was created a single dose 45 mg / kg intraperitoneally applied streptozotosin (STZ) according to the weight of rats. During 21 days, control group (NK) and diabetes control (DK) were fed only with food and water, while diabetes acarbose group (DAK) was fed with 20 mg / kg of acarbose. The DB1, DB2, DB3groups were fed with 100 mg / kg, 200 mg/kg and 400 mg / kg Bryonia multiflora plant extract, respectively. The DH1, DH2 and DH3 group were fed with 100 mg / kg, 200 mg / kg and 400 mg / kg Heracleum persicum plant extract respectively by a gavage at each day. At the end of application, the levels of serum aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), lactate dehydrogenase (LDH), insulin, C-peptide, glucose, lipid profile [total trigliseride (TG), total cholesterol (TC), LDL- cholesterol (LDL-c) and HDL-cholesterol (HDL-c)], creatinine (CRE), blood urea nitrogen (BUN), urea (Ure) and the amount of glucosylated hemoglobin of total blood (HbA1c) were determined. Moreover, as an indicator of the efficacy of antioxidant capacity some antioxidant enzymes activities such as catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px), glutathione S-transferase (GST), glutathione reductase (GR) and reduced glutathione (GSH) and lipid peroxidation (malondialdehyde) (MDA) levels were measured at brain, kidney, erythrocyte and liver tissues. Also, α-glucosidase activity in small intestine tissue samples were investigated.