Voltammetric determination of natural flavonoid quercetin at a boron-doped diamond electrode and its application in apple juice sample
Doğal flavonoit kersetin′in bor-katkılı elmas elektrot üzerinde voltametrik yöntem ile tayini ve elma suyu örneğinde uygulaması
  1. Tez No: 450433
  2. Yazar: ABDULLAH ABDULWAHED ABDULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHRE ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, katodik olarak ön-işlem görmüş bor-katkılı elmas elektrot üzerinde kersetin bileşiğinin (doğal flavonoit) tayini için adsorptif sıyırma voltametrisinin kullanıldığı elektrokimyasal bir yöntem geliştirilmiştir. Sıyırma voltametrik ölçümlerin duyarlılığı, katyonik sürfaktan olan setiltrimetilamonyum bromür (CTAB) ile büyük ölçüde artırılmıştır. Kare-dalga sıyırma tekniği kullanılarak 3×10-4 M CTAB içeren 0.1 M asetat tamponu (pH 4.7) içerisinde +0.37 V (vs. Ag/AgCl) gerilim değerinde (açık devre koşulunda 30 s biriktirme sonrası) 0.5 ile 200 ng mL-1 (1.7×10-9-3.3×10-7 M) derişim aralığında hayli doğrusal analitik eğri elde edilmiştir. Gözlenebilirlik sınırı 0.132 ng mL-1 (4.4×10-10 M) ve 0.5 ng mL-1 (n=10) derişim değeri için bağıl standart sapma değeri %5.76 olarak hesaplanmıştır. Önerilen yöntem ticari elma suyu örneklerinde kersetinin ölçümüne başarıyla uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present paper, an electrochemical method was developed for the determination of quercetin (natural flavonoid) using adsorptive stripping voltammetry at a cathodically pretreated boron-doped diamond electrode. The sensitivity of the stripping voltammetric measurements was significantly improved in the presence of cationic surfactant, cetyltrimethylammonium bromide (CTAB). Using square-wave stripping mode, a highly linear analytical curve was obtained for quercetin determination in 0.1 M acetate buffer solution pH 4.7 containing 3×10-4 M CTAB at +0.37 V (vs. Ag/AgCl) (after 30 s accumulation at open-circuit condition) in the range of 0.5 to 200 ng mL-1(1.7×10-9-3.3×10-7 M). A detection limit of 0.132 ng mL-1 (4.4×10-10 M), and relative standard deviation of 5.76% for a concentration level of 0.5 ng mL-1 (n = 10) were calculated. The proposed method was successfully applied to measure the concentration of quercetin in the commercial apple juice.