Yeni artemisinin türevlerinin sentezi ve hidrazin yakıt pili anot katalizörü performansının incelenmesi
Synthesis of new derivatives of artemisinin and investigation of hydrazine fuel cell performance as anode catalyst
  1. Tez No: 769877
  2. Yazar: MERYEM ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KIVRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yenilenebilir enerjiler ve enerji teknolojileri temiz enerji üretimi için önemlidir. Son zamanlarda organik güneş pilleri ve yakıt hücreleri gibi çeşitli piller geliştirilmiş ve yakıt hücreleri, hücrelerde kimyasal enerji kullanarak elektrik enerjisi oluşturmanın en iyi yolu olabilir. Yakıt hücreleri, endüstriyel uygulamalar için enerji santrallerinde, araçlarda ve küçük cihazlarda kullanım gibi çeşitli potansiyel uygulamalara sahiptir. Yakıt hücreleri, yakıttaki kimyasal enerjiden elektrik enerjisi elde edilmesinde yüksek verime sahiptir. Daha düşük karbondioksit emisyonları nedeniyle iklim değişikliğinin korunmasına yardımcı olduğu gibi yan ürün olarak ise su oluşur. Hidrazin, glikoz, formik asit, etanol ve metanol, yakıt hücrelerinde elektrik enerjisi üretmek için ana yakıt kaynaklarıdır. Hidrazin, N2H4, endüstride, patlayıcılarda, roket iticilerde, metal film imalatlarında, yakıt hücrelerinde ve fotoğraf kimyasallarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Hidrazin; düşük maliyet, yüksek enerji yoğunluğu, daha yüksek performans ve kolay depolama gibi üstün özelliklere sahiptir. Heterosiklik moleküller, enerji üretimi için sadece malzeme biliminde değil, aynı zamanda biyolojik uygulamalarda da yeni malzemelerin tasarımında çok kritik roller oynamıştır. Karbazoller, tiofenler, indoller ve piridinler iyi bilinen örneklerdir. Ayrıca, heterosiklik bileşikler, düşük moleküler ağırlıkları, esneklikleri, geniş absorpsiyon bantları, kararlı elektrokimyasal kararlılıkları, çevre dostu ve yeniden kullanılabilirlikleri nedeniyle yenilenebilir enerji kaynakları için temel yapılardır.
Özet (Çeviri)
Renewable energies and energy technologies are important for clean energy production. Various batteries have been developed recently, such as organic solar cells and fuel cells, and fuel cells may be the best way to generate electrical energy using chemical energy in cells. Fuel cells have a variety of potential applications, such as use in power plants, vehicles and small appliances for industrial applications. Fuel cells have a high efficiency of the chemical energy in the fuel to electrical energy and they help protect against climate change due to their lower carbon dioxide emissions. On the other hand, they produce water as a by-product; Helps reduce air pollutants. Hydrazine, glucose, formic acid, ethanol, and methanol are the main fuel sources for generating electrical energy in fuel cells. Hydrazine (N2H4) is widely used in industry, explosives, rocket propellants, metal film manufacturing, fuel cells, and photographic chemicals. Hydrazine has features such as low-cost, high-energy density, higher performance, and easy storage. Heterocyclic molecules have played crucial roles in the design of new materials, not only in materials science but also in biological applications. Carbazoles, thiophenes, indoles and pyridines are well-known examples. Moreover, heterocyclic compounds are essential structures for renewable energy sources due to their low molecular weight, flexibility, wide absorption bands, stable electrochemical stability, environmental friendliness, and reusability.