Selenyum uygulamalarının kuraklık stresi altındaki çerezlik balkabağı (Cucurbita pepo L.) bitkisinin gelişimine ve antioksidant enzim aktivitelerine etkileri
The effects of selenium plant growth and antioxidative enzyme activities of pumpkin (Cucurbita pepo L.) in drought stress
- Tez No: 450451
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLSER, PROF. DR. COŞKUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı kuraklık stresi koşullarında kabak bitkisinin fide büyüme kriterleri ve antioksidant enzim aktiviteleri üzerine selenyumun etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışmada iklim odasında, kontrollü koşullar altında 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Yetiştirme ortamı olarak 2 kg toprak içeren plastik saksılar kullanılmıştır. Temel gübreleme amacıyla her bir saksıya 250 mg kg-1 N, 32.75 mg kg-1 P ve 82.65 mg kg-1 K uygulanmıştır. Bu çalışmada, çerezlik kabak iki farklı çeşidi kullanılmıştır. Yarayışlı suyun %30' u, %60' ı ve %100' ü oranlarında olmak üzere 3 farklı sulama yapılmıştır. Selenyumun 4 dozu (0 mg kg-1 Se, 1 mg kg-1 Se, 2 mg kg-1 Se ve 4 mg kg-1 Se), sodyum selenat (Na2SeO4) olarak tohum ekimi ile birlikte uygulanmıştır. Deneme 7 hafta sonra sonlandırılmıştır. Selenyum uygulamaları kuraklık stresi koşullarında kontrole kıyasla fide büyüme kriterlerini arttırmıştır. Kuraklık stresi koşullarında, ölçülen fide büyüme kriterleri ikinci çeşitte, birinci çeşitte elde edilenden daha yüksek bulunmuştur. Selenyum uygulamasının süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim aktiviteleri ve malondialdehit (MDA) düzeyleri üzerine pozitif etkisi genel olarak birinci çeşitte, ikinci çeşide kıyasla daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to investigate the effects of selenium on seedling growth and antioxidative enzyme activities of pumpkin (Cucurbita pepo L.) in drought stress conditions. The study was carried out according to factorial experimental design with three replication in a chamber room under controlled conditions. The plastic pots having 2 kg soil were used as growing media with adding the basic fertilization of 250 mg kg-1 N, 32.75 mg kg-1 P and 82.65 mg kg-1 K into each pot. Two different variety of pumpkin were used in this study. The irrigation was made in three different levels of available water at 30 %, 60 % and 100 % rates. The four doses of selenium (0 mg kg-1 Se, 1 mg kg-1 Se, 2 mg kg-1 Se ve 4 mg kg-1 Se) solutions as natrium selenat (Na2SeO4) form were applied when seeds were sown. The experiment was ended after seven weeks. Selenium applications increased seedling growth criteria when compared to the control under drought stress conditions. The measured seedling growth criteria in second plant variety were found higher than that in first plant variety in drought stress conditions. The positive effect of selenium application on level of superoksit dismutas (SOD), catalas (CAT) and glutation peroxidas (GHS-Px) and malondialdehyde (MDA) were found generally higher than in first variety than second variety.