Çeşitli küresel güneş radyasyonu modellerinin Kuzey Irak'ın üç ili (Erbil-Duhok-Süleymaniye) için değerlendirilmesi
Evaluation of various global solar radiation models in three city of North Iraq (Erbil-Duhok-Sulaymaniyah)
- Tez No: 450455
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmada 22 yeni model ile birlikte 54 ampirik model yatay yüzey üzerine gelen global güneş radyasyonunu hesaplamak için kullanılmıştır. Datalar 2014 ve 2015 yıllarında Kuzey Irak'ın üç şehrinden (Erbil, Duhok ve Süleymaniye) alınmıştır. Global güneş radyasyonunu hesaplamak için kullanılan modeller güneşlenme süresi, hava sıcaklığı, bulut örtüsü ve diğer meteorolojik parametrelerine dayanmaktadır. Üç bölgede tüm deneysel modeller için istatistiksel hata gösterge değerleri R, R2, MABE, RMSE, MAPE, NSE ve t-test değerleri düşük olarak bulundu ve bu parametreler sırasıyla (0.9727 ile 0.9985), (0.9456 ile 0.9971), (-0.8653 ile 0.6190), (0.4325 ile 3.0142), (-5.6752 ile 6.0705)%“ MJ/”m^2, (0.8368 ile 0.9970), ve (0.0073 ile 1.9248) aralığında bulunmuştur. Diğer meteorolojik parametrelerden Toğrul ve Onat eşitliği için Model-40'nın H= a+b (S⁄S_° )+c sin(δ)+dT sonuçları diğer üç modelle karşılaştırıldığında en iyi sonuç elde edilmiştir ve R2 değeri 0.9971'dir. Bu çalışmada, yirmi iki yeni model bulunmuştur, bütün bölgeler için en iyi hassasiyet Model-41'de H⁄H_(° ) = a+b ln(〖T_min/T〗_max )+c sin(δ) denklemi ile korelasyon katsayısı R2, 0.9958 ile gözlenmiştir. Ayrıca ampirik model sonuçları, MBE, MPE, RMSE, and t-test'lerinin istatistisel olarak kabul edilebilir aralıkta olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak, bütün modeller Kuzey Irak için minimum hata ile global güneş radyasyonunu tahminlemede ve güneş uygulamalarının performansını belirlemede ve tasarımlarında kullanılabilirler.
Özet (Çeviri)
In this study, fifty four empirical models including twenty two new models were used to estimate the global solar radiation on horizontal surface. The data were collected in three cities (Erbil, Duhok, and Sulaymaniyah) in the northern of Iraq during the period of (2014-2015). The calculated global solar radiation are based on Sunshine duration, Air temperature, Cloud cover and Other meteorological parameters. The statistical error indicators value calculated for all empirical models of R, R2, MABE, RMSE, MAPE, NSE and t-test value in the three region were found as low and within an acceptable range of (0.9724 to 0.9985), (0.9456 to 0.9971), (-0.8653 to 0.6190), (0.4325 to 3.0142), (-5.6752 to 6.0705) %“ MJ/”m^2, (0.8368 to 0.9970), and (0.0073 to 1.9248) respectively. The Model-40 for Togrul and Onat based on other meteorological parameter H= a+b (S⁄S_° )+c sin(δ)+dT had the most appropriate value in all region when comparison to the other based models and R2 value is (0.9971). In this work, twenty two new models used and the best accuracy in all region was observed in Model-41 for the other meteorological parameter equation H⁄H_(° ) = a+b ln(〖T_min/T〗_max )+c sin(δ) with a coefficient of determination R2, 0.9958. Furthermore the empirical models results are observed in its acceptable range for the statistical value of MBE, MPE, and RMSE, and t-test statistics within an interval range. As result, the all models can be used to predict the global solar irradiance with minimum error, and can be used in the design and evaluation of the performance of solar application for North of Iraq.