Yeşil şeftali yaprakbiti, [Myzus peresicae (sulzer) (hemiptera:aphididae)]'nin farklı kapya biber [Capsicum annuum L. (Solanaceae)] çeşitleri üstünde doğa şartlarında yaşam çizelgesi
Yeşil şeftali yaprakbiti, [Myzus peresicae (sulzer) (hemiptera:aphididae)]'ni̇n farkli kapya bi̇ber [Capsicum annuum L. (solanaceae)] çeşi̇tleri̇ üstünde doğa şartlarinda yaşam çi̇zelgesi̇
  1. Tez No: 450453
  2. Yazar: MUHBET ORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Myzus persicae'nin tarla şartlarında farklı biber çeşitleri üstünde üreme, gelişme, canlı kalma performansları araştırılmıştır. Çalışmada yaygınlıkla üretimi yapılan Paşa, Diyar, Sarp, Cümbüş ve Serenat biber çeşitleri zararlı için konukçu olarak seçilmiştir. Çalışmalar Van İl'inde tarla şartlarında Haziran-Temmuz 2015 tarihlerinde yürütülmüştür. Denemede kullanılan yaprakbitleri laboratuvar şartlarında her bir çeşit üstünde en az 5-6 döl üretilerek çeşitlere uyum sağlamaları sağlanmıştır. Henüz yeni doğmuş bir tek nimf tarlada yetiştirilen biber fidelerinin orta büyüklükteki yapraklarına 2x2 cm çap ve yüksekliğindeki dairesel yaprak klipslerine aktarılmış. Her bir çeşit için 50 tekrar kullanılmıştır. Zararlının farklı çeşitler üstünde gelişme dönemleri, günlük üreme ve canlı kalma sayıları günlük olarak kaydedilmiş ve bu parametrelere göre yaşa bağlı yaşam çizelgeleri oluşturulmuştur. Çalışma sonunda zararlının gelişme dönemlerini en kısa Serenat ve Cümbüş çeşitlerinde 8.26 ve 8.44 günde tamamladıkları bulunmuştur. Tüm bireylerin gelişmelerini tamamlayarak ergin oldukları görülmüştür. Elde edilen verilere göre yaşa bağlı two-sex yaşam çizelgesi kullanılarak her bir sıcaklıkta kalıtsal üreme yeteneği (r), net üreme gücü (R0), ortalama döl süresi (T) parametreleri hesaplanmıştır. Farklı çeşitler üstünde hesaplanan bu parametreler sırasıyla, r: 0.254, 0.256, 0.252, 0.243, 0.262 birey/gün; R0: 58.23, 61.48, 57.82, 51.54, 52.22 birey/gün; T: 16.03, 16.06, 16.12, 16.21, 15.10 gün olarak hesaplanmıştır. Zararlının kalıtsal üreme yeteneği istatistiksel olarak en düşük Sarp çeşidinde bulunmuştur. Buna göre zararlının Sarp çeşidi üstünde diğer çeşitlere göre daha düşük üreme ve canlı kalma performansı gösterdiği ve zararlının zararına daha toleranslı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Fecundity, development and survival performance of Myzus persicae were investigated on five different pepper varieties at the field conditions. Amiral, Erciyes, Mert, Mertcan and Naz pepper varieties which are broadly planted were selected as host plants at the study. The study was carried out at the field conditions inVan, June-July 2015. Aphids which were used at the study were produced on the every varieties at least 5-6 generations for adaptation at the laboratory conditions. Newly born single nymph was transfered to life clip with 2x2 cm heights and diameters on middle sized leave of the pepper seedlings which were groved at the field. Fifth repetations were used for each varieties. Development stages, daily reproduction and survival of pest on each varieties were recorded daily and life tables were conducted according to these data. End of the study shortest development time of pest was found on Serenat and Cümbüş varieties as 8.26 and 8.44 days. It was observed that all individuals completed their development and became adult. The life table parameters were calculated by using age stage two-sex life table method, and intrinsic rate of increase (r), net reproductive rate (R0) and mean generation time (T0) were estimated. These parameters as follows: r: 0.254, 0.256, 0.252, 0.243, 0.262 individuals/day; R0: 58.23, 61.48, 57.82, 51.54, 52.22 individuals/day; T0: 16.03, 16.06, 16.12, 16.21, 15.10 days. The intrinsic rate of increase of pest was found statistically lowest on Sarp variety. According to these results, pest has lower performance on Sarp variety than others in respect to fecundity and survivar. It was found that Sarp variety has more tolerance to harmful of pest