Denizli ilinde kullanılan peyzaj bitkileri
Ornamental plants used for in Denizli
  1. Tez No: 450463
  2. Yazar: AKİF ACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZLI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma 2014 - 2016 yılları arasında Merkezefendi (Denizli) ve Pamukkale (Denizli) ilçelerindeki rekreasyon alanlarında kullanılan süs bitkilerinin lokaliteleri ve özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma alanını Adalet Parkı, Çamlık Parkı, Eskihisar Parkı, İncilipınar Vali Recep Yazıcıoğlu Parkı, Servergazi Parkı, Sümer Parkı, Yunus Emre Parkı oluşturmaktadır. İncelenen bitki taksonlarının alerjen özelliği, boyları, bölümü, çiçek rengi, çiçeklenme zamanı, familyası, formu, orijini ve Türkiye'deki yayılış alanı özellikleri tespit edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda 31 takım, 58 familyaya ait 30 kültivar, 1 alttür ve 146 bitki türü olmak üzere toplam 165 takson tespit edilmiştir. Bu taksonların 58'i ağaç, 57'si çalı, 24'ü çiçek ve otsu bitki, 12'si yer örtücü, 7'si kaya ve sulak alan bitkisi ve 7'si sarılıcı ve tırmanıcı formundadır. Taksonların 21'i açık tohumlu, 144'ü ise kapalı tohumludur. Kapalı tohumlu taksonların 19'u tek çenekli, 125'i ise çift çeneklidir. Araştırma sonucu saptanan 165 bitkiden 14'ünün alerjen özellikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to detect the properties and locations of ornamental plants which were used in recreations areas in Merkezefendi (Denizli) and Pamukkale (Denizli) counties between 2014 and 2016. Survey area was formed by Adalet Park, Çamlık park, Eskihisar Park, Vali Recep Yazıcıoğlu Park, Servergazi park, Sümer Park and Yunus Emre Park. The allergenic properties, heights, sections, flower colors, flowering times, families, forms and origins of inspected plant taxa, and their distributions in Turkey were detected. As a result of this research, 31 orders, 30 cultivars belonging to 58 families, 1 subspecies, 146 plant species and so overall 165 taxa were determined. Of those taxa, 58 are tress, 57 are bushes, 24 are flowers and herbs, 12 are groundcover, 7 are rock and wetland plants and 7 are clutching and creeping plants. 21 of teh taxa are gymnosperm and 144 of them are angiosperms. Of those angiosperm, 19 are monocots and 125 are dicots. As a consequence of the whole study, 14 of 165 plants were defined as allergenic.