Döşemealtı(Antalya),Ermenek(Karaman),Bucak(Burdur) ve çevresindeki traverten kayaçlarda ayrışma ve ayrışmanın kayaçların mühendislik özelliklerine etkileri
The weathering on travertine in Döşemealtı(Antalya), Bucak(Burdur), Ermenek (Karaman) and the effects of the weathering on the engineering properties of the rocks
- Tez No: 450472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN LEVENTELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Özellikle estetik görünümü nedeniyle, tufa ve travertenin yüzey kaplama malzemesi olarak kullanımı büyük ölçüde artmış ve daha fazla tercih edilir hale gelmiştir. Bununla birlikte, tufa ve traverten gibi boşluklu kayaçlarda karşılaşılan sorunların başında“ayrışma”gelmekte ve ayrışmanın bu tip kayaçların yapı malzemesi (kaplama, dolgu yada riprap gibi) olarak kullanılmasına etkisi de önem kazanmaktadır. Bu çalışmada; atmosfer koşullarına ve kıyı bölgelerinde tuzlu ortama maruz kalan bu kayaçlardaki ayrışmanın, kayaçların mühendislik davranışına etkileri laboratuar deneyleri ile araştırılmıştır. Döşemealtı (Antalya), Ermenek (Karaman) ve Bucak (Burdur)'dan olmak üzere üç farklı lokasyondan alınan kaya bloklarından karot numuneler hazırlanmıştır. Numunelerin birim hacim ağırlığı, porozitesi, ağırlıkça ve hacimce su emme oranları, tek eksenli basınç dayanımları, suda dağılmaya karşı duraylılığı ve P dalgası hızları belirlenmiştir. Sonrasında, NaCl, Na2SO4 ve MgSO4 tuzlarında bekletildikten sonra aynı parametreler tekrar belirlenmiştir. Parametrelerin karşılaştırılması sonucunda; gerek atmosfer koşullarının gerek tuzlu ortamın tufa ve travertenlerin mühendislik özellikleri üzerinde olumsuz etkiye neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Due to the particular aesthetic appearance, tufa and travertine usage as surfacing stone greatly increased and they have become even more preferred. However, one of the most important problems for the porous rocks such as tufa and travertine is“weathering”. So, the effects of weathering for this type of rock when used as construction materials (surfacing, landfill or riprap, etc.) have become a significant problem, too. In this study; effects of weathering in these rocks, when exposed to atmospheric conditions and saline environment in the coastal areas, to the engineering behavior of rocks have been investigated by laboratory experiments. The core samples were prepared from the rock blocks taken from three different locations; Döşemealtı (Antalya), Ermenek (Karaman) and Bucak (Burdur). Unit weight, porosity, water absorption ratios by weight and volume, uniaxial compressive strength, slake durability and P-wave velocities of the samples were determined. Then, after curing in NaCl, Na2SO4 and MgSO4 salts, the same parameters were determined again. As a result of comparison of the parameters; it has been shown that both atmospheric conditions and saline environment have adverse effects on engineering properties of tufa and travertine.