Karbonil bileşikleri ve çeşitli indol benzeri bileşiklerle pirimidin türevi aminlerin reaksiyonlarının incelenmesi
Investigation of reactions of pyrimidine derivatived amines with the carbonyl compounds and various indole analogues
- Tez No: 450499
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada başlangıç bileşiği olarak kullanılan beş adet aminopirimidin türevi bileşik literatüre göre sentez edildi. Bu çıkış bileşiklerinden, on dört adet indol ve pirimidin halkalarını birlikte içeren yeni bileşik, benzaldehit ve p-nitrobenzaldehit ile indol ve N-metilindol türevlerinin reaksiyonlarından sentez edildi. İlaveten; 1-amino-5-benzoil-4-fenil-1H-pirimidin-2-on, 1-amino-5-(4-metilbenzoil)-4-(4-metilfenil)-1H-pirimidin-2-on ve 1-amino-5-(4-metoksibenzoil)-4-(4-metoksifenil)-1H-pirimidin-2-on bileşikleri ile karbondisülfür ve propargil bromür reaktiflerinin reaksiyonlarından, üç adet ditiyokarbonoimidat türevi yeni pirimidin bileşikleri (HP1, HP2, HP3) sentez edildi. Bu tepkimelerde ürünler, genel olarak % 58-91 aralığında değişen iyi verimlerle ele geçirildi, saflaştırıldı, yapıları elementel analiz ve spektroskopik metotlarla aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
The five aminopyrimidine derivatives which were used as starting material in this study, were synthesized according to literatüre. Fourteen new indole and pyrimidine derivative compounds were synthesized by reactions of benzaldehyde and p-nitrobenzaldehyde with indole and N-methylindole derivatives. Further more, three dithiocarbonoimidate derivatives which are novel pyrimidine compounds (HP1, HP2, HP3) were synthesized by reactions of 1-amino-5-benzoyl-4-phenyl-1H-pyrimidine-2-one, 1-amino-5-(4-methylbenzoyl)-4-(4-methylphenyl)-1H-pyrimidine-2-one and 1-amino-5-(4-methoxybenzoyl)-4-(4-methoxyphenyl)-1H-pyrimidine-2-one with carbondisulphide and propargyl bromide reagents. In general, products were purificated and achieved in a good yields (58-91 %) from these reactions. The structures of compounds confirmed by spectroscopic methods and elemental analyses.