Arnavutluk Cumhuriyeti'nin kadastro sisteminin incelenmesi
Investigation of cadastral system in Republic of Albania
- Tez No: 450498
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUBA KURBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kadastro, tarihin ilk dönemlerinden itibaren ülkeler için önemli bir kavram olmuştur. Bu yönde pek çok çalışmalar yapılmış ve gelişmeler sağlanmıştır. Ancak bu çalışmalar yapılırken kimi zaman insana bağlı faktörlerden kimi zaman da teknolojiye bağlı faktörlerden dolayı çalışmalar kesintiye uğramış ve planlanan ve beklenen sonuçlara ulaşılamamıştır. Gelecek zamanlarda bu sonuçlara ulaşmak için farklı yöntemler geliştirilerek çözüm ve sonuç odaklı çalışmalar yapılmıştır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte veri ağları gelişmiş, kullanılan uydu sayısının artmasıyla daha doğru ölçümler yapılarak hata oranı düşürülmüştür. Tabii ki yalnızca günümüz kadastrosunda doğru ölçümler yapmak yeterli olmamaktadır. Geçmiş zamanlarda yapılan hataların düzeltilmesi de en az doğru ölçümler yapmak kadar önemlidir. Bu sorunu çözmek adına her ülke farklı yöntemler uygulamaktadır. Arnavutluk Cumhuriyeti Devletleti'nin kadastral veriyi kullanma ve üretme yöntemleri incelenmiştir. Ülkenin ilk tesis kadastrosunun, kadastral altlıklarının, bilgi sistemi otomasyonunun ve dijital kadastronun, tapu kayıtların güncelliğinin, kadastro yenileme çalışmalarının, arazide yer kontrol noktalarının ve arşiv sistemlerinin durumları incelenmiştir. Ülkenin mevzuatları, teknolojik açıdan bulunduğu noktalar ve mülkiyet durumu incelenmiştir. Bu incelemeler Türkiye Cumhuriyeti'nin kadastro sistemi ile karşılaştırılmıştır. Ülkenin kadastro sistemindeki eksikliklerin giderilmesine yönelik olarak üretilen çözümler kadastral açıdan gelişmiş olan ülkeler baz alınarak yapılmıştır. Aynı zamanda çözüm metotlarının karşılaştırmasında süre, maliyet, donanım ve uygulanabilirlik gibi ölçütler göz önünde tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cadastre, from the earliest period of the history it has been an important concept for countries. In this direction have been made many studies and have been archived many developments. However, these studies were interrupted, sometimes by factors dependent on human and sometimes due to factors associated with technology, so planned and expected results have not been reached. These results in future times developed different methods to achieve solution and result-oriented studies. Nowadays with the development of technology, data networks developed and the error rate has been reduced by making more accurate measurements with an increasing number of satellites. That is sure that it is not enough to make accurate measurements in today's cadastre. Correction of mistakes made in past times is as important as making accurate measurements. To solve this problem each country is applying different methods. The methods of using and producing cadastral data of the Republic of Albania have been examined. Cadastral bases, information system automation and digital cadastre, update of land registry records, cadastral renewal works, ground control points and archive systems have been examined. The legislation of the country, the technological points and the ownership situations are examined. These examinations are compared with the cadastral system of the Republic of Turkey. The solutions produced for eliminating the deficiencies in the cadastral system of the country are based on the cadastral system of developed countries. At the same time, criteria such as time, cost, hardware and applicability are taken into consideration in the comparison of solution methods.