Erzurum piyasasında satılan sütlerde antibiyotik aranması ve farklı dozlarda antibiyotik katılmış sütlerden hazırlanan yoğurtlardan bazı kalite kriterlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 45051
  2. Yazar: AHMET ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELAHATTİN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Erzurum il merkezinde 1995 yılı Haziran ve Temmuz aylarında tüketime sunulan çiğ süt örneklerinin antibiyotik mevcudiyeti ile total aerobik mezofilik bakteri ve koliform grubu bakteri sayılan belirlenmiştir. Bunlara ilaveten, farklı konsantrasyonlarda penisilin ilave edilmiş sütlerden hazırlanan yoğurtların fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özellikleri de incelenmiştir. Araştırma sonucu Haziran ayında incelenen 62 adet çiğ süt örneğinin sadece 2'sinin (% 3.22), Temmuz ayında ise yine 62 adet örneğin 4'ünün (% 6.44) antibiyotik içerdiği belirlenmiştir. Antibiyotik miktarının ise 0.007- 0.06 IU/ml arasında olduğu saptanmıştır. Haziran döneminde, sütler 2.0xl08 - 8.6 x 108 CFU/ml arasında total aerobik mezofilik bakteri, 3.8X104 - 8.4x1ü4 CFU/ml arasında da koliform grubu bakteri içerdiği tespit edilmiştir. Temmuz döneminde ise benzer sonuçlar elde edilmiştir. Yoğurt ile ilgili denemede ise antibiyotik dozu arttıkça asitlik, vizkozite, total aerobik mezofilik bakteri sayısı ve laktik asit bakterileri sayısında azalma; pH ve serum ayrışmasında artış olduğu tespit edilmiştir. Sonuçta yoğurt 0.0045 IU/ml veya üzerindeki dozların yoğurt örneklerinin kalitatif özelliklerini olumsuz yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The objectives of this research were to investigate the existance of antibiotics and to determine the number of total aerobic plate count (TAPC), and coliform bacteria in the raw milk samples sold in Erzurum during June and July 1995. Another objective of this research was to add penicillin of different concentrations into the milk before yoghurt production and to investigate the physical chemical and microbiological properties of the yoghurts. The results showed that 2 (3.22 %) out of 62 milk samples had antibiotics in June 1995 while it was 4 (6.44 %) out of 62 samples in July 1995. Also the milk samples had TAPC between 2.0 x 108 - 8.6 x 108 CFU/ml and coliform bacteria between 3.8X104 - 8.4X104 CFU/ml in June- 1995. These results were almost identical in July 1995 too. In the yoghurt analyses, a decrease in acidity, viscosity, TAPC and lactic acid bacteria was determined as the antibiotic concentration increased while there was an increase in pH and syneresis in the yoghurts in the same conditions. In conclusion, it can be noted that over the 0.0045 IU/ml antibiotic concentrations in the milk shows negative effects on the quality characteristics of the yoghurts.